Zakupy w internecie

Internet coraz bardziej wchodzi do naszego życia. Coraz więcej spraw można załatwić nie wychodząc z domu. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób które po prostu nie lubią wychodzić z domu lub spotykać się z ludźmi. Przez internet możemy już płacić podatki, załatwiać sprawy urzędowe, a nawet coś zamówić. Z pewnością żyjemy we wspaniałych czasach.
Niestety tak wielkie możliwości przyciągają też ludzi, którzy chcą zarobić cudzym kosztem. Internet zapewnia pewną anonimowość i przez to oszuści stają się bardziej pewni siebie. W efekcie mimo wielu wynalazków policji do walki z cyberprzestępczością wciąż zdarzają się przypadki udanych oszustw. Tak naprawdę najsłabszym ogniwem każdego systemu jest człowiek czyli użytkownik. Niestety przez swoją niewiedzę możesz paść ofiarą oszustwa, jeżeli nie zachowasz odpowiednich środków ostrożności.
Załóżmy że chcesz kupić przedmiot przez internet. Niech to będzie krzesło. Masz dwie główne możliwości odnośnie miejsca poszukiwań. Możesz kupić produkt na oficjalnej stronie producenta, lub poszukać w ofertach wystawionych przez zwykłych ludzi. Pierwsza opcja jest zdecydowanie bezpieczniejsza, ale droższa, druga na odwrót. Jeżeli chcesz kupić krzesło od producenta to raczej nie musisz się martwić o oszustwo w opisie produktu. Producent chce przecież pozyskać zadowolonych klientów którzy jeszcze do niego wrócą. Zazwyczaj płaci się przelewem i po kilku dniach produkt dociera pod drzwi. Musisz jednak uważać czy na pewno kupujesz na stronie producenta. Oszuści mogą przygotować fałszywą stronę sklepu, która będzie wyglądała dokładnie jak oryginał. Jeżeli dokonasz wtedy zakupu to pieniądze znikną, a Ty nigdy nie otrzymasz swojego krzesła. Żeby się przed tym ustrzec zwracaj uwagę na adres witryny. Jeżeli w adresie jest jakakolwiek literówka to ktoś chce Cię oszukać. Strona powinna też mieć aktualne certyfikaty SSL, a połączenie powinno być szyfrowane przez https.
Możesz też dokonać zakupu przez internetowy bazar, czyli miejsce gdzie różni ludzie zamieszczają ogłoszenia o przedmiotach, których chcą się pozbyć. Jest to jednak opcja dużo bardziej niebezpieczna, ponieważ często można trafić na oszustów. Przyjrzyj się opisowi produktu, oszuści czasem stosują tu różne pułapki językowe żeby wprowadzić Cię w błąd. Na przykład zamiast „telefonu” oferują „zdjęcie telefonu” po czym opisują telefon tak jakby to on był przedmiotem zlecenia. Jeżeli opis wygląda dobrze przejrzyj zdjęcia produktu. Jeżeli ogłoszenie nie ma zdjęć, to jest podejrzane. Tak samo jeżeli w opisie jest pełno błędów gramatyczno językowych może to znaczyć że opis pisał oszust z poza Polski. Jeżeli jednak zdecydujesz się kupić produkt to pozostaje zapłacić przelewem i czekać na paczkę.
Kiedy przyjedzie paczka po prostu potwierdź odbiór i ciesz się zakupem. Jeżeli portal na którym kupowałeś ma system oceny kupującego, to oceń go. W ten sposób pomożesz innym kupującym. Możesz też ocenić sam produkt. Napisz recenzję i dodaj zdjęcia lub film aby wypaść bardziej przekonująco. Jak widzisz kupowanie w internecie to nic trudnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here