Bukszpan wiecznie zielony - pielęgnacja

Bukszpan wiecznie zielony to jedna z najlepszych roślin będących materiałem na żywopłot, obwódkę czy ogrodową rzeźbę. Warto wiedzieć, że ta niesamowita roślina uwielbia słońce oraz cień, co więcej mają się doskonale nawet przy ubogiej glebie. Bukszpan wiecznie zielony występuje w całej Europie Południowej i jest rośliną długowieczną. Zdarzają się przypadki bukszpanów, które dożywają kilkuset lat. Niewątpliwym walorem i cechą charakterystyczną bukszpanu są wyjątkowo błyszczące, ciemnozielone liście. Należy pamiętać, że roślina nie jest jadalna – jest toksyczna dla organizmu.

Ważną kwestią jest pielęgnacja bukszpanu. Odpowiednie obcinanie pobudza krzew do zagęszczania się oraz tworzenia zwartego pokroju. Co za tym idzie, dobrze przycinanie roślina świetnie reprezentuje się w każdym ogrodzie. To, że bukszpan wiecznie zielony tak dobrze reaguje na przycinanie jest korzystną cechą w przypadku, gdy chcemy uformować roślinę w wybrany kształt. Bez problemu może to być kula, żywopłot czy też zwykła rabatka.

Często osoby amatorsko zajmujące się ogrodnictwem szukają informacji na temat tego, kiedy przycinać bukszpan. Warto wiedzieć, że zazwyczaj powinno się to robić dwa razy do roku – najlepiej wiosną i w drugiej połowie lata. Wiele też zależy od sposobu a także techniki przycinania krzewu. Jednym z bardziej znanych i łatwiejszych sposobów jest tak zwane cięcie formujące, Jest to intensywne przycinanie które doskonale pobudza roślinę do zagęszczenia, to znaczy wytwarzania nowych przyrostów. Jeśli chodzi o to, jak rozplanować czasowo podobne formowanie bukszpanu, w pierwszym roku po posadzeniu powinno się skrócić pędy o mniej więcej połowę, to samo działanie należy powtórzyć w marcu następnego roku. W latach kolejnych skraca się tylko zbyt długie gałązki nad młodymi pędami bocznymi i usuwa się suche pędy na początku sezonu wegetacyjnego.

Kolejnym sposobem na uformowanie bukszpanu jest przycięcie w obwódkę. Doprowadzenie rośliny do takiego kształtu zajmuje zwykle około dwóch lub trzech lat. Przycinaniem należy się zająć już w marcu, przed posadzeniem rośliny. Należy przyciąć korzenie bukszpanu oraz skrócić jego pędy o połowę. W czerwcu tego samego roku cięcie należy powtórzyć, co pomoże zagęścić krzew u samej podstawy. Pędy na powierzchni oraz ściany boczne rośliny należy przyciąć nożycami w celu spowodowania wybicia się kolejnych nowych pędów u podstawy rośliny. Następne cięcie powinno mieć miejsce pod koniec lata – w sierpniu lub wrześniu.

Jeżeli chcemy uformować z bukszpanu żywopłot pędy należy skrócić w pierwszym roku po posadzeniu bukszpanu, wiosną. W czerwcu powinno się kolejny raz skrócić pędy, najlepiej na wysokości około 50 cm nad ziemią. Przyciąć należy także gałązki boczne, które sięgają poza szerokość potencjalnego żywopłotu. W kolejnych latach również nie należy zapominać o przycinaniu. Powinno się uformować roślinę w dwóch terminach, najlepiej w maju oraz sierpniu. Warto także pamiętać o stopniowym zwiększaniu wysokości i szerokości naszego żywopłotu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here