Ciało po porodzie - kiedy wraca miesiączka?

Ciąża i poród to wyjątkowy czas dla organizmu kobiety – zachodzą w nim liczne i gwałtowne zmiany. Organizm inaczej funkcjonuje, zmieniają się pewne zasady jego działania. Nic więc dziwnego, że kobiety zastanawiają się, kiedy po porodzie ich ciało powróci do „normalności”. Jednym z pytań, które często jest zadawane jest to, kiedy okres po porodzie znów się pojawi?
Jak w większości tego typu pytań nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Organizm każdego człowieka funkcjonuje inaczej, ma swój własny rytm. Dlatego też czas pojawienia się miesiączki po porodzie jest bardzo indywidualny, dodatkowo uzależniony także od innych czynników, jak na przykład sposób karmienia dziecka. Pod tym względem przyjmuje się dwie zasady:
– u kobiet, które karmią mlekiem modyfikowanym, miesiączka pojawia się po około 6 – 8 tygodniach od porodu, czyli tuż po zakończeniu połogu,
– u kobiet karmiących piersią czas oczekiwania na miesiączkę jest znacznie dłuższy – bardzo często pojawia się dopiero po zakończeniu karmienia lub w momencie, gdy dziecko jest rzadziej przystawiane do piersi.
To „oficjalne” zasady, jednak kwestia konkretnego czasu jest – jak zostało wspomniane – bardzo indywidualna. W przypadku intensywnego karmienia, na żądanie, miesiączka moje pojawić się po około 9 – 18 miesiącach, a czasem nawet dwóch latach. W sytuacji karmienia mieszanego – częściowo piersią, a częściowo mlekiem modyfikowanym – powinna pojawić się po około 2 – 3 miesiącach. Te rozbieżności są zależne od hormonu – prolaktyny, która jest wydzielana podczas każdego przystawiania dziecka do piersi. Hormon ten, odpowiedzialny za produkcję pokarmu, przyczynia się także do hamowania rozwoju komórki jajowej, a w następstwie tego – owulacji, przyczyniając się do opóźniania wystąpienia miesiączki. Z tego też powodu u mam karmiących mlekiem modyfikowanym okres pojawia się tak szybko.
Pierwsza miesiączka po porodzie w wielu przypadkach różni się od tych, które występowały przed zajściem w ciążę – jest albo znacznie obfitsza, albo bardziej skąpa. Zdarza się również, że kobiety cierpiące wcześniej na intensywne bóle menstruacyjne po porodzie nie doświadczają już tak przykrych doznań.
Warto również zaznaczyć, iż krwawienie tuż po porodzie nie ma nic wspólnego z miesiączką. To tak zwane „odchody połogowe”, występujące zarówno po porodzie naturalnym, jak i po cięciu cesarskim. To zjawisko, polegające na obkurczaniu i oczyszczaniu macicy, może trwać od tygodnia do nawet pięciu tygodni, a czas trwania jest uwarunkowany indywidualnie.
Powrót organizmu do „normalnego” funkcjonowania po czasie ciąży i porodu to długi okres. Nie ma jednej reguły mówiącej o tym, kiedy kobieta zacznie na nowo miesiączkować, a ogólne zasady nie zawsze się sprawdzają – wszak ciało każdego człowieka pracuje w swoim rytmie. Dobrze jednak być czujnym i obserwować pracę swojego organizmu – jeśli pierwsza miesiączka wzbudza niepokój (jest niepokojąco długa, obfita, powoduje bardzo złe samopoczucie) – warto zgłosić się do lekarza, który rozwieje wszelkie wątpliwości, a w razie potrzeby – podejmie odpowiednie kroki medyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here