czarnuszka
fot. pexels.com

Czarnuszka to roślina, która znalazła swoje zastosowanie zarówno w kuchni jak i w kosmetyce i lecznictwie. Posiada ona wyjątkowe właściwości, które sprawdzają się w każdej z tych dziedzin! Dlaczego warto spożywać czarnuszkę i jakie płyną z tego korzyści? Dowiedz się więcej!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/czarnuszka-zastosowanie-w-kuchni-i-kosmetyce/

Czarnuszka siewna

To roślina, który pochodzi z rejonów Europy Południowo-Wschodniej, a także z Azji Zachodniej. Rośnie ona w charakterystyczny sposób, a także wypuszcza piękne białe i niebieskie kwiaty z błękitnym unerwieniem. Owoce czarnuszki są czarne jak węgielki, a także mają wiele właściwości zdrowotnych.

Nasiona czarnuszki mają właściwości ochronne błony śluzowej żołądka, a także zmniejsza uszkodzenia wynikające z choroby wrzodowej żołądka. Możesz również chronić wątrobę i nerki przed toksynami, które znajdują się w lekach.

Dodatkowo stosuje się ją również w leczeniu astmy, egzemy, cukrzycy, AZS, nadciśnienia, chorobach pasożytniczych i w problemach z laktacją.

Nasiona czarnuszki

Zawierają one olej tłusty, który składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz są bogate w aminokwasy, a także witaminy z grupy B oraz liczne minerały i białko. Najważniejszym jej składnikiem jest jednak tymochinon. Przyczynia się on do obniżenia poziomu glukozy we krwi, a także wzrostu wydzielania insuliny.

Dodatkowo czarnuszka posiada również kwercytynę, która normalizuje poziom glukozy we krwi oraz zwiększa zawartość glikogenu w wątrobie i wydzielania insuliny przez komórki trzustki. Stosowanie jej jest bardzo ważne w profilaktyce cukrzycy.

W kosmetyce czarnuszkę wykorzystuje się do leczenia atopowego zapalenia skóry, a także grzybicy, łuszczycy i trądziku młodzieńczego. Nasiona mają działanie ochronne, a więc chronią przed promieniowaniem, a także stanowią składnik produkcji kosmetyków.

W kuchni możesz ją dodawać do wielu potraw, których smak chcesz podkreślić. Świetnie sprawdzi się do hummusu, a także do delikatnego mięsa oraz pieczywa czy twarogu. Ma ona bardzo wyrazisty, ostry, korzenny smak, który przypomina troszkę pieprz.

Przeczytaj też: http://olmik.pl/domowe-sposoby-na-opuchniete-oczy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here