Łosoś
fot. Pixabay.com

Łosoś to ulubiona ryba wielu osób. Ze względu na swoje walory smakowe bardzo często ląduje na naszych talerzach. Czy jednak jest bezpieczny dla kobiet w ciąży? Warto zapoznać się z poniższymi informacjami, aby mieć pewność, czy przyszła mama zawsze może sięgnąć po łososia, czy też powinna się go wystrzegać.

Przeczytaj też: https://spragnienilata.pl/losos-wedzonya-ciaza/

Wędzony łosoś – co warto o nim wiedzieć

Wiele kobiet w ciąży zastanawia się nad tym, co może, a czego nie może zjeść i zanim sięgnie po określony produkt, szuka na ten temat informacji. Ryby często stoją pod znakiem zapytania ze względu na dużą zawartość szkodliwej rtęci. Z drugiej strony ich wartości odżywcze są tak ogromne, że trudno ich unikać, szczególnie w tym stanie, kiedy kobieta potrzebuje jak najwięcej witamin i minerałów, a także zawartych w rybach kwasów DHA. Jak więc wygląda sprawa z wędzonym łososiem?

Wędzony łosoś może być obrabiany na zimno lub na gorąco. Wędzenie na zimno polega na suszeniu ryby w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Mięso przybiera wówczas jasny kolor, jego konsystencja jest miękka, a zapach dość intensywny. Natomiast łosoś wędzony na gorąco jest najpierw peklowany w solance, a następnie wędzony w temperaturze około 50 stopni Celsjusza. Jest on w pełni ugotowany. Dlatego też po ten rodzaj łososia kobiety w ciąży mogą spokojnie sięgać. Lekarze zalecają jednak, aby nie spożywać go w ilości większej niż 300 g zarówno przed porodem, jak i w trakcie karmienia piersią.

Wędzony łosoś dla kobiety w ciąży

Pilnując więc lekarskich zaleceń, kobieta w ciąży jedząc łososia dostarcza swojemu organizmowi przede wszystkim jod, witaminę B12, witaminę D i oczywiście kwasy DHA. Dzięki temu wspiera rozwój mózgu swojego nienarodzonego jeszcze dziecka, wpływa pozytywnie na jego rozwój intelektualny, dostarcza wielu cennych składników odżywczych. Nie warto więc unikać jedzenia łososia w ciąży. Oczywiście, warto sprawdzić jego źródło, przeczytać etykietę, jeśli mamy taką możliwość i upewnić się, że mamy do czynienia ze zdrową rybą. Najlepszą dla kobiety będzie zdecydowanie dziki łosoś, o taki więc warto pytać w sklepach. Te zaś znajdziemy przede wszystkim w dobrych sklepach rybnych. Jeśli mamy taki w okolicy, naprawdę warto korzystać z jego asortymentu.

Zobacz też: http://www.wielcyimali.pl/rosliny-straczkowe-jedz-te-najzdrowsze/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here