Białe pieczywo jest jednym z produktów, którymi najczęściej straszone są osoby, pragnące schudnąć. Pieczywo stanowi podstawę w codziennej diecie, a przeciętny Polak zjadła około 55 kg pieczywa rocznie. Dlaczego białe pieczywo uważany jest za niezdrowe? Czy jest to całkowicie bezwartościowy produkt? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/biale-pieczywo-powody-aby-ograniczyc-jego-spozycie/
Biała mąka – hamuje proces spalania tkanki tłuszczowej
Obecne technologie spożywcze bazują na bardzo przetworzonych żywnościowych. Podobnie jest też z białą mąką. Jest to produkt, który pozbawiony jest błonnika, mikroelementów oraz witamin. Białe pieczywo jest produktem lekkostrawnym, a nasz organizm trawi je błyskawicznie. Zawarta w nim skrobia szybko rozkłada się do glukozy, która następnie dostaje się do krwiobiegu. Trzustka w ten sposób odpowiada poprzez wydzielanie do organizmu dużych ilości insuliny. Ta natomiast w dużym stopniu hamuje proces spalania tkanki tłuszczowej, a przyczyną jest pojawienie się chorób serca, a także cukrzycy. Co więcej wysoka zawartość skrobi przyczynia się bezpośrednio do przyrostu tkanki tłuszczowej.
Gluten w białym pieczywie
Białe pieczywo zawiera dość dużą ilość glutenu. Jest to substancja, która nadaje bułkom puszystość oraz elastyczności. Dla człowieka jest to produkt szkodliwy, ponieważ zawiera dwa nieodpowiednie dla organizmu składniki takie jak:
aglutynina – nie jest to składnik trawiony przez organizm, zakłóca on funkcjonowanie układu hormonalnego oraz przyczynia się do tycia i wzmocnienia wpływu insuliny na komórki tłuszczowe
gliadyna– jest to substancja, która stanowi prawie połowę białych glutenie, odpowiada za nasilenie apetytu, uzależnienie od jedzenia chleba innych wypieków oraz przyczynia się do powstawania choroby trzewnej i może doprowadzić do zapalenia narządów wewnętrznych
Gluten odpowiada za prawie 20% wszystkich alergii pokarmowych. Nie każdy jednak wykazuje się nadwrażliwością na ten składnik. Każdy natomiast powinien zwracać uwagę na objawy, które mogą wskazywać na taką nietolerancję.
Jakie są zdrowe alternatywy dla białego pieczywa?
Odpowiednikiem, a w zasadzie zdrową alternatywą dla białego pieczywa może być pieczywo razowe, orkiszowe lub pełnoziarniste. Obecnie wybór jest naprawdę szeroki. Warto jednak rzucić okiem na skład pieczywa, ponieważ sformułowanie „fit” czy „pełnoziarnisty” nie zawsze oznaczają to samo. Chleb może zawierać bowiem ciemną barwę poprzez dodatek karmelu lub cukru.
Zobacz też: http://www.wielcyimali.pl/jagody-acai-czym-sa-jakie-sa-ich-wlasciwosci-odzywcze/