Jak zaprojektować ogród

Po zakończeniu budowy domu, nadchodzi czas, gdy zaczynamy zastanawiać się nad zagospodarowaniem przestrzeni na zewnątrz. Ogród stanowi przedłużenie naszej domowej przestrzeni. Od wczesnej wiosny do później jesieni, to właśnie tam każdy, kto wyprowadza się z blokowiska do własnego domu, spędza niemal cały czas. Dlatego tak ważne jest, aby ogród był dobrze zaprojektowany.

Nie każdego jednak stać na zatrudnienie inżyniera krajobrazu oraz ekipy ogrodników, którzy pod jego wskazania dokonają założenia ogrodu. Profesjonalne firmy ogrodnicze robią to bardzo szybko, ale wiedzą przecież doskonale, jaka ziemia nadaje się pod poszczególne rodzaje roślin, które rośliny lubią miejsca nasłonecznione, a które wolą rosnąć w cieniu, kiedy sadzić tuje. Ale niezaprzeczalnie, najwięcej satysfakcji daje założenie samemu ogrodu.

Od czego zacząć? Przede wszystkim, od zastanowienia się, czy w naszym ogrodzie, mają się znaleźć drzewka, czy lubimy kwiaty, a jeżeli tak, to jakie. Czy wymarzyliśmy sobie w naszym ogrodzie elementy architektury krajobrazu – pergole, może jakąś altankę, a może tylko ławeczkę, na której z przyjemnością wypijemy poranną kawę. Wzbogaceni o tę wiedzę, możemy przystąpić do projektowania. Najlepiej naszkicować sobie to wszystko na kartce. Jednak wielkim ułatwieniem dla każdego początkującego ogrodnika są obecnie programy komputerowe, które są w stanie nam pomóc w wykonaniu tego zadania.

Bardzo ciekawym produktem jest program „Dom i ogród”. Jest to rozbudowany program, dzięki któremu swobodnie możemy zaprojektować urządzenie domu, ale i własnie ogrodu. Skupmy się na tym drugim. Bez problemu jesteśmy w stanie wprowadzić kształt naszej działki przeznaczonej na ogród w odpowiedniej skali. W zasobnikach znajdujemy od razu wybór różnych roślin, drzewek, elementów architektury krajobrazu. Każda z tych rzeczy jest opisana, a w przypadku roślin otrzymujemy dokładny opis każdej z nich. To jaką glebę lubi, jakie musi mieć stanowisko na którym ją posadzimy. Otrzymujemy tez informacje o tym, kiedy sadzić tuje lub rododendrony, jak przycinać drzewka owocowe. Pełen poradnik, który aktualizuje dane i pobiera dodatkowe informacje jeszcze z internetu.

Na zaznaczonym kształcie naszego przyszłego ogrodu możemy swobodnie zaznaczać miejsc, gdzie chcemy sadzić wybrane rośliny. Tworzyć wysepki kwiatów, otoczyć działkę szpalerem cyprysów lub tui. Nie stanowi też problemu ustawienie wirtualnej altany i obsadzenie jej malwami i lawendami. Nawet bez wielkiej wiedzy ogrodniczej jesteśmy w stanie zaprojektować ogród.

Ciekawą funkcją, którą znajdziemy w tym programie, jest możliwość wizualizacji naszego ogrodu. Nie tylko, tak jak w większości tego typu programów, wizualizacji jednego rzutu. Otrzymujemy możliwość przekonania się jak nasz ogród będzie wyglądał o różnych porach dnia. Jeszcze ciekawiej prezentuje się możliwość obejrzenia ogrodu o różnych porach roku. Jest to szczególnie ważne, bo możemy zobaczyć kiedy kwitną różne gatunki kwiatów, które rośliny są zimozielone, a które tracą liście.

Mając wykonany projekt wystarczy go wydrukować, łącznie ze specyfikacją zaprojektowanych gatunków. I pozostaje podjechać do sklepu ogrodniczego i zacząć pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here