Kiedy przecinek?

Polszczyzna to z całą pewnością trudny do nauki język dla cudzoziemców. Angielski w porównaniu z językiem polskim może uchodzić nawet za stosunkowo łatwy do przyswojenia, przynajmniej na poziomie podstawowym, czyli takim, który pozwala się w miarę swobodnie komunikować w codziennym życiu. No cóż, język polski należy do grupy języków fleksyjnych i to jest podstawowy problem dla wszystkich próbujących zgłębić tajniki naszej mowy. Do tego dochodzą jeszcze nasze szeleszczące spółgłoski. No cóż, każdy język ma swoje pułapki i nic na to nie poradzimy. Trzeba je tylko umiejętnie ogarnąć i już będzie dobrze. Nim się obejrzymy, będziemy już nieźle radzić sobie z obcą mową. Potem już tylko trzeba szlifować nabyte umiejętności i będzie dobrze.
Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo mieliśmy w nim mówić nie tyle o polszczyźnie jako takiej, ile o naszej interpunkcji. O tym, kiedy przecinek, a kiedy może być średnik. Z całą pewnością nie przedstawimy tutaj wszystkich zasad interpunkcyjnych, jakie obowiązują we współczesnej polszczyźnie, ale przynajmniej dokonamy krótkiego ich przeglądu. W końcu jeśli kogoś ten temat zainteresuje bardziej, może samodzielnie już zgłębić tę kwestię. Do dyspozycji mamy wiele publikacji na ten temat, więc nie będzie najmniejszego problemu z realizacją tego zadania. Poza tym, mamy też internet – to jakże potężne, ale i zarazem nader funkcjonalne medium. W wybraną wyszukiwarkę wpisujemy więc pytanie: kiedy przecinek? i już po chwili przed naszymi oczyma pojawi się co najmniej kilka stron z tego typu wiedzą. To chyba najprostszy sposób na to, żeby dowiedzieć się, kiedy przecinek, a kiedy inny znak interpunkcyjny. Można wprawdzie pod tym kątem przejrzeć słowniki ortograficzne, a precyzyjniej mówiąc, tę ich część, która poświęcona jest
interpunkcji właśnie. Każdy na pewno znajdzie takie źródło wiedzy, jakie najbardziej będzie mu odpowiadało.
W takim razie podajmy przynajmniej te podstawowe zasady stosowania przecinka. Przecinkiem oddzielamy poszczególne wyrazy, kiedy coś wyliczamy. Po drugie, tym znakiem interpunkcyjnym oddzielamy od siebie zarówno zdania złożone podrzędnie, jak i współrzędnie. Po trzecie, przecinek jest nieodzowny, kiedy w zdaniu mamy wtrącenie. Po czwarte, stawiamy go po wyrazach, które mają formę wołacza. Po piąte, musi on być zastosowany po słowach wyrażających emocje. To oczywiście nie wszystkie zasady stosowania tegoż znaku interpunkcyjnego, lecz tylko te najbardziej znane. Wyraźnie to należy podkreślić, żeby nikt nie pomyślał, że to tylko tyle, jeśli chodzi o zastosowanie przecinka. Trzeba jeszcze jasno powiedzieć, że aby nauczyć się interpunkcji, trzeba ćwiczyć. Przeczytanie „od deski do deski” wszystkich zasad interpunkcyjnych prawie nic nie da, jeśli tej teorii nie zastosujemy w praktyce. Tak to już jest, że trening czyni mistrza, ale tego przecież wszyscy mamy świadomość. Napisanie określonej liczby tekstów dopiero pozwala tak naprawdę zorientować się, na czym polega sztuka stawiania przecinków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here