Kiedy przestawiamy czas na zimowy?

Zmiana czasu istnieje w Polsce od bardzo dawna. Dzięki niej możemy lepiej wykorzystać okres, gdy w czasie dnia dociera do nas światło słoneczne. Wobec tego zimą czas jest cofnięty o godzinę, a latem nastawiamy zegarki o godzinę do przodu. Sprawdzimy kiedy w roku 2018 będziemy przestawiali zegarki na czas zimowy i jakie będą tego konsekwencje dla naszych organizmów. Oprócz tego powiemy też kilka słów o planach zniesienia zmiany czasu, jakie pojawiają się ostatnio w europarlamencie.

W roku 2018 zmiana czasu z letniego na zimowy przypada na niedzielę 28 października. W nocy z soboty na niedzielę dojdzie do przestawienia zegarków z godziny 3 na godzinę 2, a więc o godzinę do tyłu. Spowoduje to, że będziemy mogli się dłużej wyspać. Warto zapamiętać już teraz kiedy przestawiamy czas na zimowy, aby nie doszło w tym okresie do jakichś nieporozumień, na przykład takich że spóźnimy się do pracy lub do szkoły. Jednak oprócz tego warto również powiedzieć kilka słów o ogólnym wpływie tej zmiany na nasze organizmu. Na początku trudno jest nam się przyzwyczaić. Tak naprawdę dopiero po kilku tygodniach dochodzi do pełnej akomodacji i zaczynamy znów funkcjonować odpowiednio. Czas zimowy powoduje, że nad ranem jest jaśniej, więc łatwiej będzie nam wstawać do pracy. Jednakże wieczorem szybciej zapadać będzie zmrok, co powoduje że jeżeli pracujemy do godziny 16, 17 lub 18, to nie będziemy mogli już dużo skorzystać ze światła słonecznego. Jednak zimą i tak nie spędzamy wiele czasu na zewnątrz, więc nie jest to aż tak niezbędne.

Jednak co jakiś czas pojawiają się głosy, że lepiej byłoby zmianę czasu w ogóle znieść. Nie są to zupełnie pozbawione sensu pomysły, ponieważ kiedyś, jeszcze całkiem niedawno, zmiany czasu w Polsce nie było, lub też wyglądały one inaczej niż obecnie. Dlatego już niedługo nie będziemy musieli pamiętać kiedy przestawiamy czas na zimowy, ani na letni. Projekt ustawy znoszącej zmiany czas jest już w Parlamencie Europejskim, po przeprowadzeniu bardzo szerokich konsultacji we wszystkich krajach UE, gdzie ludzie wypowiedzieli się iż woleliby zniesienie zmiany czasu. Na pewno stanowiłoby to dla nas pewną korzyść, jednak nie wiadomo jak UE zarządzi w kwestii stosowania oficjalnego czasu dla wspólnoty. Być może będzie to czas zimowy, być może czas letni, a być może każde z państw otrzyma w tej kwestii wolną rękę. Tak byłoby najlepiej, ponieważ bardziej naturalnym czasem dla Polski wydaje się czas letni, a z kolei dla krajów bardziej na zachodzie nasz czas zimowy. Moglibyśmy pójść nawet krok dalej i ustanowić czas jeszcze późniejszy niż letni, dzięki czemu latem ciemno robiłoby się dopiero w okolicach godziny 22, tak jak to jest na zachodzie Europy, na przykład w Hiszpanii czy Portugalii.

Mamy nadzieję, że nieco przybliżyliśmy kwestię zmiany czasu i jej historii, a także odpowiedzieliśmy na pytanie kiedy przestawiamy czas na zimowy w bieżącym roku i czy będziemy robić to jeszcze w latach następnych. To czy tak będzie zależy jeszcze od wielu czynników, jednak wszystko wskazuje na to, że ze zmianą czas niedługo się pożegnamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here