jakie właściwości ma pokrzywa?
fot. Pexels.com

Pokrzywa jest popularnym ziołem stosowanym w medycynie naturalnej. Ta parząca roślina jest źródłem wielu substancji pozytywnie oddziaływujących na organizm człowieka. Jakie właściwości prozdrowotne ma pokrzywa? 

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/pokrzywa-i-jej-wlasciwosci-zdrowotne/

Pokrzywa – naturalny lek znany od starożytności

Pokrzywa jest znana ze swoich parzących liści, na których znajdują się mikroskopijne włoski powodujące szczypanie, pieczenie i swędzenie skóry. Jej zdrowotne właściwości znano już w starożytności – Egipcjanie stosowali ją między innymi na bóle pleców i zapalenie stawów, a rzymianie wcierali je w naskórek dla zachowania ciepła. W liściach i korzeniach pokrzywy znajdują się witaminy A, C i K oraz te z grupy B. Ta parząca roślina jest źródłem wielu minerałów takich jak żelazo, potas, fosfor, wapń, magnez czy sód oraz tłuszczy między innymi kwasu linolowego, linolenowego, oleinowego i stearynowego. Pokrzywa obfituje w przeciwutleniacze chroniące organizm przed wolnymi rodnikami. Ma również właściwości moczopędne, dlatego świetnie się sprawdzi przy leczeniu kamicy nerkowej czy nadmiaru wody w organizmie.

Na jakie dolegliwości pomaga pokrzywa?

Pokrzywa to naturalny lek, który pomaga zwalczyć lub złagodzić wiele przypadłości zdrowotnych.

  • Likwiduje stany zapalne – pokrzywa wspomaga leczenie stanów zapalnych organizmu. Substancje zawarte w roślinie regulują hormony zapalne, zakłócając ich produkcję. Stosowanie kremu z pokrzywy pomaga na przykład w łagodzeniu zapalenia stawów.
  • Obniża ciśnienia – pokrzywa wspomaga produkcję tlenku azotu, który jest odpowiedzialny za rozszerzenie naczyń krwionośnych i tym samym za obniżenie ciśnienia krwi. Substancje zawarte w pokrzywie pomagają również rozluźnić mięsień sercowy i unormować jego pracę.
  • Leczy alergie – ekstrakty pochodzące z pokrzywy potrafią hamować stany wywołujące alergie. Jest naturalnym wsparciem działającym przeciwhistaminowo.
  • Wspiera prostatę – pokrzywa jest sprzymierzeńcem mężczyzn. Powiększona prostata to bardzo dokuczliwa dolegliwość, która niekomfortowo wpływa na oddawanie moczu. Pokrzywa ma właściwości modyfikujące testosteron w jego ulepszoną wersję, przez co znacząco łagodzi przykre bólowe symptomy. 

Zobacz także: http://www.wielcyimali.pl/pozywny-pokarm-dla-naszego-mozgu/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here