jaki materac dla niemowlaka?

Łóżeczko niemowlęce jest jednym z podstawowych mebli, które znajdują się w pokoju malucha. Niemowlaki większość dnia spędzają w swoim łóżeczku, dlatego bardzo ważne jest żeby było mu tam wygodnie i komfortowo. Aby tak się stało, musimy wyposażyć łóżeczko dziecka w odpowiedni materac.

Jak wybrać, dobry materac dla niemowlaka?

Oprócz wypełnienia materaca dla niemowlaka, jest kilka ważnych aspektów. Na co zwrócić uwagę?

Bezpieczeństwo niemowlaka jest podstawą. Wybrany przez nas materac powinien posiadać wymagane atesty i certyfikaty, które potwierdzają bezpieczeństwo materiałów, z których powstał materac. Najważniejszy atest to Oeko-tex Standard 100. Gdy widzimy taki atest wiemy, że materac nie wydziela substancji chemicznych, które mogłyby zagrozić dziecku. Kolejna ważna informacja, której powinniśmy szukać na opakowaniu materaca to pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Ostatnim równie ważnym atestem jest atest Państwowego Zakładu Higieny.

Materace do łóżeczek niemowlaków

Rozmiar materaca, powinien być zawsze dopasowany do łóżeczka dziecka. W ofercie sklepów najczęściej spotykane są dwie wersje, 140×70 i 120×60. Aby materac był komfortowy, powinien być co najmniej 20 centymetrów dłuższy od wzrostu dziecka.

Twardość, jest jednym z ważniejszych aspektów. W przypadku niemowlaków polecane są materace średnio-twarde. Za twardość materaca odpowiada gęstość materiału, nie jego grubość. Lepiej wybrać cienki materac, który jest wykonany z dobrze zagęszczonego materiału, niż gruby materac, wykonany z materiału o słabej gęstości.

W ofercie sklepowej znajdziemy materace przeznaczone dzieci, mające dwie twardości. Twardsze materace polecane są noworodkom oraz niemowlakom, z kolei te mniej usztywniona są dla dzieci powyżej 1 roku życia.
Materac na którym ma spać niemowlę, nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Powinien za to być elastyczny i zapewniać dobre podparcie dla kręgosłupa.

Typ pokrowca, tkanina z której został wykonany powinna być bezpieczna dla dziecka. Spotyka się pokrowce wykonane z bawełny, materiałów syntetycznych lub frotte.
Najlepiej sprawdzają się pokrowce bawełniane oraz frotte. Pokrowce frotte mają dodatkowo właściwości antyalergiczne. Gdy zależy nam na tym, żeby materac był odporny na zabrudzenia, powinniśmy wybrać specjalny ochraniacz, który nie zmniejszy wentylacji.

Przeczytaj też: http://www.wielcyimali.pl/lozeczka-niemowlece-akcesoria-ktore-warto-wybrac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here