Mleczaki u dziecka - kiedy wypadają?

Zęby mleczne to nie są zęby na całe życie. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy o nie zadbać w odpowiedni sposób. W przypadku dzieci, dbanie o przysłowiowe mleczaki, jest bardzo ważne. Wzmacniamy bowiem przez to dziąsła i zapobiegamy rozwojowi różnego rodzaju chorób jamy ustnej. Należy jednak pamiętać o tym, że mleczaki w końcu wypadną. Kiedy wypadają mleczaki u naszych dzieci? Czy jesteśmy w stanie się na ten moment odpowiednio przygotować? I przede wszystkim – czy wypadanie mleczaków jest bolesne? Na te i wiele innych pytań związanych z wypadaniem mleczaków, znajdziecie państwo odpowiedź w naszym poniższym artykule.

Przede wszystkim odpowiednie nastawienie dziecka

Do tego, że zęby mleczne wypadają, musimy w odpowiedni sposób przygotować naszą latorośl. Warto jest w tym celu zadbać o to, aby przede wszystkim nasze dziecko nie bało się tego momentu. Wypadanie zębów mlecznych, może przerażać naszą pociechę. Warto jest zatem spróbować jej wytłumaczyć ten proces w możliwie jak najbardziej przyjazny sposób. Nieoceniona w tej kwestii wydaje się opowieść o wróżce – zębuszce, która w zamian, za to, że włożymy pod poduszkę ząb, który właśnie nam wypadł, zostawi pod nią coś fajnego. Może to być drobny upominek w postaci łakoci, może być też niewielka suma pieniędzy, które nasze dziecko skrzętnie wrzuci do swojej skarbonki. Prawdą jest jednak to, że takie przedstawienie sprawy związanej z wypadającymi zębami, z całą pewnością będzie łatwiejsze do zaakceptowania przez naszą pociechę. Czy jednak to wszystko, co możemy zrobić, aby nasze dziecko nie bało się momentu wypadania mleczaków?

Wizyta u stomatologa nie musi być straszna

Musimy pamiętać, że nie zawsze jest tak, że mleczaki wypadają same. Czasem, szczególnie w przypadku zębów trzonowych, może dojść do sytuacji, w której będziemy potrzebowali pomocy stomatologa, jeśli chodzi o wyrwanie zęba mlecznego. Powinniśmy zatem zadbać o to, aby nasza pociecha nie bała się wizyty u stomatologa. Dobrze jest zatem odpowiednio przygotować dziecko do tego momentu. Spróbujmy wyjaśnić mu, że wyrwanie zęba to konieczność. Opowiedzmy, że będzie mogło zabrać ze sobą wyrwany ząb, aby potem przekazać go wróżce – zębuszce. Dobrze jest też uświadomić dziecku, że wizyty u dentysty to coś absolutnie normalnego i, że są one bardzo pomocne w utrzymaniu naszych zębów w jak najlepszym stanie. W ten sposób, nasza pociecha z całą pewnością nie będzie się bała wizyty u stomatologa.

W jakim wieku dziecka wypadają mleczaki?

Skoro wiemy już, jak przygotować naszą pociechę na moment, w którym będą jej wypadały mleczaki, spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, kiedy dokładnie mleczaki wypadają. Na to pytanie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przyjmuje się jednak, że czas, w którym naszym dzieciom wypadają zęby mleczne to okres pomiędzy 6 rokiem życia a nawet 9 rokiem życia. Wiele jednak zależy od tego, czy zęby naszego dziecka są w dobrej kondycji, jak również od tego, jak szybko rozwijają się jego dziąsła. Są to kwestie bardzo indywidualne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here