Dieta ketogeniczna jest jedną z najpopularniejszych ostatnio diet. Jednak jest ona tak mocno restrykcyjna, że nie polecamy jej stosowania bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem i dietetykiem. Na czym polega dieta ketogeniczna? O tym piszemy w poniższym artykule.
Przeczytaj też: http://www.przejrzystapolska.pl/dieta-ketogeniczna-wszystko-co-musisz-wiedziec/
Zasady diety ketogenicznej
Dieta ketogeniczna opiera się przede wszystkim na niemal całkowitym wyeliminowaniu węglowodanów z codziennych posiłków oraz zastąpieniu ich przede wszystkim tłuszczami. W diecie ketogenicznej tłuszcze stanowią aż 80 procent składników odżywczych, które są dostarczane organizmowi wraz z pożywieniem. Pozostałe 20 procent stanowią węglowodany i białka, przy zdecydowanej przewadze tych ostatnich. W jaki więc sposób działa ta dieta, skoro tłuszcz kojarzy nam się przede wszystkim z przybieraniem na wadze, a nie z jej utratą? W przypadku, gdy niemal całkowicie eliminujemy podaż węglowodanów, tłuszcz nie odkłada się w naszym organizmie w postaci tkanki tłuszczowej i nie powoduje wzrostu naszej wagi. Organizm natomiast wprawiony zostaje w stan tak zwanej ketozy, który polega na tym, że teraz zamiast z węglowodanów, czerpie energię z dostarczanych mu tłuszczy. Aby zaadaptował się do tych zupełnie nowych warunków, potrzebuje na to około 30 dni.
Posiłki na diecie ketogenicznej
Zacznijmy od tego, z czego na diecie ketogenicznej musimy zrezygnować. Jeśli na naszym stole do tej pory gościły produkty wysokowęglowodanowe, teraz musimy się ich wyzbyć. Makarony, kasze, pieczywo, płatki owsiane, ryż znikają więc w pierwszej kolejności. Tłuszcze, przede wszystkim te nasycone, możemy czerpać przede wszystkim z masła, smalcu, oleju kokosowego, orzechów czy awokado. Ale również te, które są tłuszczami pochodzenia zwierzęcego jak makrela, sardynki, śledzie, karp powinny zostać włączone do naszego menu. Masz ochotę na jajecznicę na boczku? Mamy dobrą wiadomość! Na diecie keto jest ona dozwolona.
Zwolennicy diety ketogenicznej są jej gorącymi orędownikami. Twierdzą, że dzięki niej poprawia się samopoczucie, znikają zbędne kilogramy, stabilizuje się poziom cukru w organizmie, a człowiekowi dopisuje dobry humor i czuje się lekki w środku. Dietę ketogeniczną poleca się więc w walce z insulinoopornością, cukrzycą, nadciśnieniem. Chroni ona również przed zawałem serca i chorobami naczyń krwionośnych. Według badaczy może również spowalniać przebieg choroby Alzheimera i Parkinsona.
Zobacz też: http://www.wielcyimali.pl/jak-przygotowac-dziecko-do-zdalnego-nauczania/