notariusz

Notariusz to ważna i ceniona społecznie funkcja posiadająca w Polsce ochronę szczebla państwowego. Jego usługi przydają się nie tylko przy zakupie nieruchomości, ale także w wielu innych sytuacjach. Wielu Polaków nie ma jednak orientacji w kwestii powagi i ogromu obowiązków omawianej profesji. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj tajniki pracy adwokata oraz kompetencje, jakie posiada.

Kim są notariusze?

Notariusze to niezależne osoby sprawujące ważny i nakreślony ustawami urząd publiczny. Ich zadaniem jest bezstronna pomoc i doradztwo obywatelom w sprawie ważnych umów. Są oni zobowiązani do udzielenia obywatelom pełnej informacji w sprawach o które zapytują a przy podpisywaniu umów mają obowiązek dopilnować zgodności z prawem procesu i eliminować wszystkie nawet delikatne uchybienia formalne.

W ten sposób notariusze dbają o to, aby wola stron umowy w doniosłych kwestiach prawnych była jasno określona zgodnie z ich życzeniem. Notariusze są również przedstawicielami państwa polskiego zajmującymi się pośrednictwem nieruchomości oraz ważnych spraw finansowych między obywatelami.

Jakie kompetencje ma notariusz?

Notariusze mają wiele kompetencji przyznanych im zgodnie z ustawami i rozporządzeniami. Zakres kompetencji notariusza w Polsce różni się od kompetencji tego samego urzędu w innych państwach europejskich, warto więc poznać szczegóły.

Do obowiązków notariusza należy pośrednictwo przy sprzedaży nieruchomości, sporządzanie rozdzielności majątkowej (tak zwanej intercyzy), postępowania spadkowe oraz niekiedy mediacja w sporach dotyczących nieruchomości. W obowiązku polskiego notariusza jest poinformowanie urzędów i sądów o wykonanej przez nich czynności prawnej o jej treści i skutkach.

Dodatkowe prawa notariusza

Mało kto wie, iż poza podstawowymi, nadmienionymi wcześniej uprawnieniami notariusza – spraw gruntowych czy majątkowych tego typu prawnicy posiadają wiele innych uprawnień, które mogą być bardzo pomocne i z których można korzystać podczas wizyty u notariusza. W kancelarii notarialnej można uzyskać na przykład tak zwane poświadczenie notarialne, czyli zapewnienie o oryginalności dokumentu. Przy sprawach sądowych toczonych częstokroć o grunty czy drogi dojazdowe pojawia się nakaz dostarczenia izbie prawnej dokumentów lub aktów poświadczonych, a wielu ludzi nie wie, jak je zdobyć. Poświadczenie notarialne można uzyskać właśnie u notariusza.

Najrzadziej dziś stosowanym, lecz wciąż ważnym narzędziem kompetencyjnym notariusza jest poświadczanie prawomocności weksli i czeków. Niegdyś chętnie wykorzystywane – dziś to nieco zapomniane narzędzia finansowe. Osoby obdarzone czy dziedziczące weksel czy czek nie mają świadomości jak sprawdzić jego autentyczność oraz wykorzystać, mogą udać się z takim zapytaniem do kancelarii. Notariusz z pewnością pomoże również w tej sprawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here