Wiosna w ogrodzie

W życiu ogrodu są dwa ważne momenty – wiosna i jesień. To wówczas każda osoba, która zajmuje się pielęgnacją, musi poświęć sporo czasu. Na wiosnę życie w ogrodzie budzi się. Rośliny zaczynają puszczać pąki, rozwijają się liście.

Jednak, zanim przejdziemy do zajmowania się samymi roślinami, musimy uprzątnąć wszystko, to co zostało po zimie, a nawet jesieni, kiedy przycinać winogron musieliśmy i nie wszystkie liście i obcięte pędy udało nam się sprzątnąć. Większość osób rozpoczyna wiosenne prace od wygrabienia pozostałości ubiegłorocznych liści. W przypadku trawnika, ważnym momentem jest przeprowadzenie jego solidnej wertykulacji. Najlepiej wykonać to nie małą elektryczną maszynką, ale solidnym spalinowym sprzętem. Wertykulacja polega na usunięciu suchej części ubiegłorocznej trawy, oraz nacięciu darni specjalnymi nożami. Sprawia to, że jest ona lepiej w przyszłości odżywiona i lepiej się zagęszcza. Niektóre osoby, po wertykulacji lubią przesypać ją jeszcze drobnym piaskiem, co podobno wpływa lepiej na dostarczanie do systemu korzeniowego wody, składników odżywczych, oraz lepiej ją napowietrza.

Kolejnym elementem, wymagającym na wiosnę sporo pracy jest wycięcie wszelkiego rodzaju traw ozdobnych. Zazwyczaj zostawiamy je na zimę i cudownie wyglądają, gdy osadzi się na nich śnieg i mróz, jednak na wiosnę należy wyciąć je przy samym podłożu. W pierwszych latach po nasadzeniu nie jest to trudne – wystarczy sekator, jednak trawy ozdobne, mające już kilka lat, to trudny przeciwnik na wiosnę. Aby je usunąć najczęściej należy zastosować piłę mechaniczną.

Kolejnym etapem przy doprowadzaniu naszego ogrodu do porządku po ziemie, jest przycinanie suchych gałęzi drzew, uschniętych fragmentów roślin. Na wiosnę, zawsze usuwam zasuszone już wielkie kwiaty hortensji drzewiastej. Jest to roślina, która według mnie cały rok dostarcza innych wrażeń. Na wiosnę zielona i bujna, latem oferująca białe, kremowe lub lekko purpurowe kwiaty, a przez jesień i zimę zwieńczona jest zaschniętymi kwiatami. Są one na tyle piękne, ze sporo osób ścina je również do wazonów, gdzie potrafią po zasuszeniu stać długi miesiące.

Wygrabiony, przycięty ogród należy zasilić. Rośliny potrzebują środków odżywczych, aby pobudzić się do życie. Oczywiście w sklepach jest wielki wybór produktów. Osobiście preferuję „Hydro-complex” – środek który pozwala mi swobodnie zasilać wszystkie roślin, gdyż nie jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla konkretnego gatunku. Nadaje się równie dobrze na trawnik, drzewka owocowe, czy nawet do naszego przydomowego warzywniaka. Działa on uwalniając substancje powoli i sprawiając że przez dłuższy czas rośliny będą zasilane.

Innym bardzo ważny wiosennym zadaniem jest przeprowadzeniu oprysków na drzewkach ozdobnych i owocowych. Jeżeli chcemy się cieszyć pięknymi tujami to już na początku marca należy zastosować środek na grzyby.

Przeprowadzenie wszystkich tych prac na wiosnę sprawi, że na jesień w naszym ogrodzie będziemy zbierać owoce. Gdy w naszej przydomowej winnicy zbierzemy winne grona i kiedy przycinać winogron będziemy, to poczujemy że kolejny rok się skończył.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here