Dobry zestaw do nurkowania z butlą

W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest wyobrazić sobie komfortowe nurkowanie bez odpowiedniej butli nurkowej. Jest to jeden z najważniejszych elementów każdego nurka, dlatego też tym bardziej warto postawić na solidny i niezawodny sprzęt. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór butli o różnej pojemności, dlatego też osoby początkujące mogą mieć duży problem z wyborem najlepszego sprzętu.

Jakie butle są godne uwagi?

Producenci coraz częściej oferują nie tylko butle stalowe i aluminiowe, ale również nowoczesne butle typu Stage. Nie można zapominać również o dodatkowych akcesoriach, które odgrywają kluczową rolę jeżeli chodzi o komfort i bezpieczeństwo nurkowania. Mowa tutaj przede wszystkim o zaworach do butli, manifoldach oraz uprzężach. Osoby początkujące powinny skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawcy.

Czas nurkowania wbrew pozorom zależy nie tylko od pojemności samej butli, ale również od zużycia powietrza. Butlę należy dopasować także do głębokości nurkowania. Warto wspomnieć także o tym, że w butli może znajdować się nie tylko powietrze, ale również nitroks. Przy nurkowaniu technicznym przydać może się z kolei trimiks.

Klasyczny zestaw do nurkowania zawiera najczęściej butle 12 albo 15 litrowe. Jest to zdecydowanie najlepszy wybór dla nurków rekreacyjnych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nurkowaniem.

Jakie butle dla profesjonalistów?

Dla nurków technicznych zarezerwowane są butle aluminiowe S040 albo S080 o pojemności 11,7 l. Warto wspomnieć o tym, że małe butle bardzo często wykorzystywane są do zasilania suchego skafandra w arto albo powietrze.

Doświadczeni nurkowe zużywają znacznie mniej powietrza niż osoby początkujące, dlatego też butle mogą być znacznie mniejsze. Butle aluminiowe jak powszechnie wiadomo mają nieco większą wyporność, dlatego też wykorzystuje się je głównie jako butle boczne do gazów dekompresyjnych. Jest to najlepszy wybór dla miłośników nurkowań sidemount.

Osoby, które chcą nurkować w Polsce powinny postawić na zestaw do nurkowania dwubutlowy. Jeżeli chodzi o materiał to najlepiej sprawdzi się stal, która wbrew pozorom jest znacznie lżejsza od aluminium. Profesjonaliści bardzo często wybierają butle twinset, które umożliwiają długie i głębsze nurkowanie.

Zestaw do nurkowania znajdziesz w ofercie divezone.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here