Kiedy poznać, że rozpoczął się przedwczesny poród

Bezsprzecznie rozwiązanie ciąży przed 37 tygodniem może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. W związku z tym należy pamiętać, aby nie bagatelizować regularnych skurczów macicy. U niektórych ciężarnych wcześniejszy poród można zatrzymać za pomocą farmaceutyków lub zabiegu polegającego na założeniu szwu okrężnego bądź pessara szyjkowego. Niemniej jednak każda ciężarna powinna umieć rozpoznać objawy przedwczesnego porodu.

Czym jest przedwczesny poród?

Poród przedwczesny to stan, w którym dochodzi do porodu przed 37 tygodniem ciąży. Za dziecko urodzone przedwcześnie uważa się również noworodka, który w chwili narodzin ważył 500–2500 gramów. Niestety ale z ryzykiem przedwczesnego porodu borykają się miliony kobiet na całym świecie. W Polsce aż 6% ciąż kończy się przedwczesnym porodem.

Jakie są przyczyny porodu przedterminowego?

Poród przedwczesny może wiązać się z wieloma różnymi czynnikami, do których należy:

– pęknięcie pęcherza płodowego,
– choroby matki, które mogą zakłócić prawidłowy przebieg ciąży,
– niedokrwienie łożyska oraz macicy,
– nadmierne rozciągnięcie jamy macicy,
– stres i nałogi w ciąży,
– nadwaga ciężarnej,
– reakcje immunologiczne zachodzące w organizmie matki,
– stany zapalne i zakażenia wewnątrz macicy.

Ponadto poród przedwczesny może wystąpić również w sytuacji, gdy kobieta rodziła w taki sam sposób wcześniej lub jest w ciąży zagrożonej.

Przedwczesny poród – jak go rozpoznać?

Regularne skurcze związane ze skracaniem się szyjki macicy są jednym z najczęściej występujących objawów porodu przedwczesnego. Ponadto widoczne jest także rozwarcie. Wiele kobiet bagatelizuje te objawy, ponieważ podobne zjawiska mogą również występować podczas prawidłowo przebiegającej ciąży.

Czy taki poród można powstrzymać?

Poród przedwczesny jest niewątpliwie wyzwaniem dla lekarzy, ponieważ nie w każdym przypadku da się go powstrzymać środkami farmakologicznymi. W większości przypadków jest to możliwe, choć terapia nie zmniejszy ryzyka śmierci noworodka oraz jego późniejszej podatności na choroby.

W farmakologicznym powstrzymywaniu porodu przedwczesnego stosuje się:

– tokolizę – podawanie leków tokolitycznych ma zahamować czynność skurczową macicy na aż 48 godzin. To opóźnienie pozwala lekarzom na podanie innych leków, zwłaszcza kortykosteroidów, które wspomagających dojrzewanie płuc u dziecka. Do leków tokolitycznych zalicza się fenoterol lub atozyban.
– antybiotyki – są one konieczne, jeżeli u kobiety doszło do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego. W takich sytuacjach istnieje bowiem ryzyko zakażenia wewnątrzmacicznego;

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here