Stemple do scrapbookingu – jakie wybrać i jak o nie dbać

0
1731

Stemple są jednym z integralnych elementów scrapbookingu. Scrapbooking, jako bardzo rozwijająca pasja, zyskuje coraz większe grono sympatyków i wielbicieli. Wraz z ilością osób zajmujących się scrapbookingiem, mamy możliwość wykorzystywania coraz większej ilości akcesoriów i elementów, które sprawiają, iż nasze rękodzieła wyglądają fantastycznie. Poniżej przedstawimy garść przydatnych informacji związanych ze stemplami. Jakie rodzaje stempli możemy wykorzystać do swoich prac? W jaki sposób powinniśmy dbać o stemple i na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich stempli do naszych rękodzieł?

Jakie wyróżniamy rodzaje stempli do scrapbookingu?

Obecnie rynek stemple do scrapbookingu bardzo dynamicznie się rozwija, w związku z czym mamy możliwość wyposażenia swojego małego warsztatu w coraz to nowe rodzaje stempli. Najpopularniejszymi dotychczas stemplami były stemple silikonowe. Mogliśmy je znaleźć w sklepach jako pojedynczy stempel lub ciekawy zestaw, który zawierał kilka stempli utrzymanych w podobnej konwencji. Są one definitywnie najlepszymi stemplami pod względem różnorodności wszelakich wzorów. Drugim, równie popularnym rodzajem stempli do scrapbookingu są stemple gumowe. Tego typu stemple są oferowane zarówno w ramach drewnianych bloków, jak i przylepione do folii a dzięki swojej fakturze, ich wzór jest bardziej widoczny niż z wykorzystaniem silikonowych odpowiedników. Tak większa wyrazistość jest spowodowana trwalszym materiałem, z jakiego stemple są wykonane.

Coraz częściej mamy okazję spotkać się z innymi, innowacyjnymi materiałami, z jakich wykonane są stemple. Wymienić można choćby stemple piankowe, czy polimerowe.

W jaki sposób powinniśmy dbać o nasze stemple?

By nasze stemple mogły służyć nam przez długi czas, nie możemy zapomnieć o podstawowych zasadach pielęgnacji i konserwacji naszych akcesoriów. Stemple powinny być trzymane w foliach, dzięki czemu nie będą się zużywać i nie będą przy okazji brudzić innych powierzchni. Pamiętajmy o tym, by po pracy ze stemplami przetrzeć każdy z nich. Na rynku dostępne są płyny do czyszczenia stempli, które pozwolą nam w bardzo efektywny sposób utrzymywać ład i porządek wśród naszej kolekcji stempli.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie stemple?

Najważniejszą kwestią oprócz rodzaju stempli, jest ich jakość. Stempel stemple nierówny, co może potwierdzić każda osoba, która w swojej kolekcji ma stemple droższe i te z najniższej półki cenowej. Stemple droższe są bardziej wytrzymałe, lepiej się kleją i co najważniejsze, ich wzór jest o wiele bardziej wyraźny niż ich tańsze odpowiedniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here