Flebologia a pasywny tryb życia

Lekarz flebolog to specjalista w dziedzinie chorób układu krążenia. Flebologia skupia się na leczeniu żylaków, pajączków i innych dolegliwości związanych na przykład z zapaleniem żył. Ponadto, flebolog zajmuje się nie tylko leczeniem istniejących dolegliwości ale również profilaktyką chorób naczyniowych.

Flebologia a pasywny tryb życia

Siedzący lub stojący tryb życia oraz mała aktywność ruchowa, mało zbilansowana dieta lub nałogi takie jak palenie tytoniu lub nadmierne spożywanie alkoholu to czynniki, które wpływają bardzo szkodliwie na kondycję układu krwionośnego oraz mogą skutkować powstawaniem żylaków, zakrzepów i stanów zapalnych.

Flebologia, objawy zaburzenia pracy układu krwionośnego

Zaburzenia prawidłowej pracy układu krwionośnego mogące prowadzić do powstawania niewydolności żylnej i tworzenia się żylaków objawiają się w postaci występowania uczucia ciężkości w kończynach dolnych, pojawianiem się opuchlizny w rejonie łydek, kostek oraz stóp wzmagającego się w godzinach wieczornych po całodniowej aktywności. Ponadto, poza objawami czynnościowymi pojawiają się również mało atrakcyjne wizualnie pajączki na skórze. Teleangiektazje to bardzo widoczne, drobne popękane naczynka żylne. Postępująca niewydolność krążeniowa może prowadzić do powstawania zgrubień w okolicach kolan i kostek oraz obrzęków, a w skrajnych przypadkach również uszkodzenia naczyń krwionośnych. W bardzo zaawansowanych sytuacjach brak diagnostyki i leczenia może prowadzić do problemów z poruszaniem się oraz tworzenia ran i owrzodzeń.

Flebologia – diagnostyka

Lekarz flebolog w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad medyczny oraz dokonuje oceny widocznych zmian. W tym celu wykorzystuje bardzo wygodne, szybkie i dokładne badanie USG Dopplera. Technika ultrasonografii umożliwia postawienie diagnozy na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby oraz podjęcie skutecznego leczenia. Badanie USG Doppler wykorzystuje specjalistyczny aparat, którego głowica emituje fale przenikające przez ciało pacjenta do naczyń krwionośnych. Odbita od nich fala zwrotna jest wychwytywana przez aparat i przekształcana w obraz prezentowany na monitorze. Pozwala on zlokalizować uszkodzenia i drobne zmiany naczyń krwionośnych oraz ocenić prawidłowy przepływ krwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here