Hibiskus - właściwości estetyczne i zdrowotne

Hibiskus czyli malwa sudańska to niezwykle oryginalna roślina. Z uwagi na piękne kwiaty ma ona wysoce cenione walory estetyczne i chętnie uprawiana jest w celach ozdobnych. Ponadto, wykazuje liczne dzianie prozdrowotne, w tym wpływa na obniżenie ciśnienia krwi czy normalizację poziomu cholesterolu. Hibiskus właściwości korzystne w stosunku do organizmu wykazuje wobec do pojawiających się stanów zapalnych i infekcji o rożnym podłożu bakteryjnym oraz działa moczopędnie i przeczyszczająco.

Hibiskus pochodzenie

Hibiskus rośnie na terenach Chin i północnej Afryki. Preferuje stanowiska nasłonecznione oraz wilgotne. Mimo mniej sprzyjających warunków atmosferycznych roślina rośnie również z powodzeniem na terytorium Polski.

Hibiskus właściwości estetyczne

Malwa sudańska to roślina cechująca się niezwykłą urodą, a z uwagi na posiadane kwiaty. Mogą one występować w kolorze czerwonym, niebieskim, fioletowym, żółtym oraz białym.

Hibiskus właściwości zdrowotne

W celach leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim ekstrakt uzyskiwany z kwiatów rośliny. Jest on bogaty w witaminę C, która działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, kwasy organiczne, flawonoidy, polifenole, antocyjany i polisacharydy. Flawonoidy wykazują działanie przeciwzapalne, polifenole są bardzo silnymi antyoksydantami wyłapującymi wolne rodniki przyczyniające się między innymi do starzenia się komórek organizmu, antocyjany zapobiegają dolegliwościom wątroby, natomiast polisacharydy biorą aktyny udział we wspieraniu układu odpornościowego. Z tego powodu malwa sudańska polecana jest zwłaszcza w okresie zwiększonej podatności na infekcje przebiegające wraz z podwyższoną temperaturą ciała. Może być ona wówczas przyjmowana regularnie stanowiąc rodzaj zdrowej i bezpiecznej profilaktyki układu oddechowego. Poza wymienionymi powyżej właściwościami malwa sudańska efektywnie pobudza przemianę materii, usuwa toksyny z organizmu i wpływa na prawidłową gospodarkę wodną. Zapobiega zastojom płynów fizjologicznych poprzez działanie moczopędne i przeczyszczające. Dodatkowo, regularne spożywanie hibiskusa działa antymiażdżycowo poprzez stopniowe obniżanie poziomu cholesterolu we krwi oraz reguluje prawidłowe ciśnienie krwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here