Jak wykorzystać panel słoneczny?

0
1640

Ekologia i ekonomia to dwa interesujące zagadnienia, na które coraz częściej zwracamy uwagę. Staramy się być lepsi dla otoczenia i świata, a jednocześnie zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy na swoich kontach, by zabezpieczyć swoje dzieci lub emeryturę. Nie można zapominać również o tym, że z każdym rokiem mamy coraz więcej możliwości. Wszystko za sprawą dynamicznego rozwoju technologii, która obecnie stała się tak zaawansowana, że coś, co kilka lat temu było niemożliwe i niedostępne, dziś jest standardem. Świetnym przykładem jest chociażby panel słoneczny, który montowany jest już nawet w rozbudowanych zegarkach.

Oczywiście nie mówimy na temat solarów słonecznych, które montowane są na dachach nieruchomości – chociaż trzeba przyznać, że zasada działania jest stosunkowo podobna. Skala jest jednak dużo mniejsza, ponieważ wykorzystując średniej wielkości panel słoneczny, możemy naładować telefon, aparat lub akumulatory wymienne do naszych standardowych urządzeń domowych. Co, jeśli połączymy jednak kilka takich konstrukcji? Czy uda nam się stworzyć efektywną i wydajną ładowarkę słoneczną? Ile dzięki temu zaoszczędzimy? Spróbujemy znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania w dalszej części tekstu, gdzie serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników,

Jak wyglądają dostępne konstrukcje?

Dostępne są zarówno modele o wydajności 10W, jak i 50W. Na rynku znajdziemy nawet panel słoneczny gotowy do eksploatacji, który jest w stanie wyprodukować w ciągu dnia 250W – mowa oczywiście o słonecznych i długich dnia od kwietnia, do września. Dla przykładu, telewizor o wielkości 32 cale, w ciągu całego dnia eksploatacji, zużyje zaledwie 60W. Można więc przyjąć, że przy pomocy takiego urządzenia, bez problemu zasilimy aż 4 takie telewizory. Można więc spokojnie z jego pomocą ładować laptopy, akumulatory i inne urządzenia elektroniczne. Ile kosztuje taki sprzęt? Jeśli mowa o gotowym urządzeniu, trzeba przygotować się na wydatek rzędu 300-400 złotych.

Czy można zbudować je samodzielnie?

Oczywiście, że tak. W sklepach technologicznych znajdziesz wszystko, czego potrzebuje panel słoneczny do efektywnej pracy. Dzięki temu koszt urządzenia będzie o wiele niższy, niż gdybyś postanowił kupić gotowe urządzenie. Jeżeli dodatkowo skusisz się na produkcję nieco większego układu, z pewnością cała instalacja o wiele szybciej się zwróci, gdyż na bieżąco będziesz w stanie ładować akumulatory wykorzystywane w domu, co znacznie obniży rachunki za prąd. Czy nie warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem problemów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here