Praca za kierownicą wydaje się dla Ciebie spełnieniem marzeń? Kiedy robimy to, co kochamy i jeszcze zarabiamy za to pieniądze, możemy mówić o pracy marzeń. Jedak przed tym wszystkim warto odrobinę zejść na ziemię. Praca kierowcy nie zawsze może okazać się tak wspaniała, jak się wydaje. Z pewnością możemy stwierdzić, że jest ona wymagająca, nie tylko pod względem wykonywanych czynności zawodowych, ale również samego początku czyli odpowiednich kwalifikacji i badań. Jak zostać kierowcą? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/jak-zostac-kierowca/
Jak zostać kierowcą?
Na początku należy wspomnieć o istotniej kwestii, którą jest wiek. Żeby zostać kierowcą zawodowym musimy mieć ukończone 18 lat i posiadać prawo jazdy – min. kategorii B. Do przyszłych zadań z pewnością jednak przyda nam się więcej kategorii. W tym celu potrzebne jest prawo jazdy zazwyczaj prawo jazdy kategorii C /C1/C+E. Do tego kursu mogą przystąpić osoby, które ukończyły 21 rok życia. Kolejnym krokiem jest uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej, które uprawnia nas do zawodowego przewozu rzeczy. Po ukończeniu kursów, przyszli kierowcy muszą zdać egzamin składający się z pytań testowych. Kolejnym krokiem jest przedstawienie orzeczenia lekarskiego i psychologiczne go dopuszczającego do pracy w takich warunkach i na takim stanowisku. Posiadając komplet wyżej wymienionych dokumentów oraz po wniesieniu opłaty (w wysokości 100,50 zł) możemy złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy z powodu wpisu potwierdzenia kwalifikacji zawodowej.
Badania psychotechniczne – praca kierowcy zawodowego
Po zakończeniu szkolenia oraz zdanym egzaminie, czeka nas przedłożenie badania lekarskiego i psychologicznego, stwierdzającego brak przeciwskazań do pracy na tym stanowisku. Ich zadaniem jest ocena ogólnego stanu zdrowia kierowcy, oraz poświadczenie braku przeciwskazań na tle psychologicznym. Podczas takich badań szczególną uwagę zwraca się na układ oddechowy, nerwowy i krążenia, sprawność narządów ruchu, a także wykonuje się badania widzenia zmierzchowego i zjawiska olśnienia. Badania psychologiczne z kolei mają sprawdzić podzielność uwagi, koncentrację, czas reakcji, a także cechy temperamentu przyszłego kandydata na stanowisko kierowcy.
Zobacz też: http://www.wielcyimali.pl/kierowca-ile-zarabia/