Halloween - kiedy jest?

Halloween to zabawa związana z maskaradą. Symbolami tego zwyczaju są wydrążone dynie, w środku oświetlane lampkami lub świeczką z wyciętymi ustami oraz oczami. Innymi symbolami są czarownice, duchy, demony, wampiry, zombie, czarne koty i inne wszelkie możliwe postaci związane z horrorami. Halloween najhuczniej jest obchodzone w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Irlandii. W innych państwach święto nie jest obchodzone na taką skalę, lub jest niepopularne.

Kiedy jest Halloween? Zwyczajowo obchodzi się je w nocy 31 października. Geneza zwyczaju nie jest do końca znana, ale istnieje kilka teorii. Halloween może pochodzić od rzymskiego święta na cześć owoców i nasion lub celtyckiego święta na powitanie zimy. Obecnie, zwyczaj kojarzony jest ze świętem zmarłych, jednak błędnie.

W związku z pogańskim pochodzeniem święta, Halloween spotyka się z krytyką ze strony kościoła rzymskokatolickiego, kościoła prawosławnego, kościoła episkopalnego oraz kościoła luterańskiego, kościołów protestanckich oraz świadków jehowy. Okropnym zwyczajem są obchodzone od niedawna przemarsze pod nazwą „korowód świętych” – obchodzone niestety w Polsce przez kościół katolicki.

Wiele osób lubiących dobrą zabawę (również w Polsce) obchodzi święto. Zawsze, kiedy zbliża się 31 października zadają sobie pytanie… W co się przebrać na Halloween? Możliwości jest wiele. Po ogromnej popularności osiągniętej przez takie produkcje filmowe jak „saga zmierzch” czy „pamiętniki wampirów”, ludzie często wybierali i wybierają strój wampira. Można się zabawić malując swoją twarz na nienaturalnie bladą, zaznaczać mocno oczy i zakładając wampirze kły. Tradycjonaliści założą również mroczne stroje, nowoczesne wampiry ubierają się bardziej współcześnie. Innym pomysłem może być strój zombie. Jego realizacja jest banalnie prosta i daje dużo zabawy. Wystarczy elegancki strój (przecież to musi być strój pogrzebowy!), nożyczki i farbki do ciała. Wystarczy pociąć strój, im bardziej go zniszczymy tym lepiej, farbkami pomalujmy się na zielono – szaro – fioletowo, dodatkowo parę siniaków nie zaszkodzi. Świetną opcją może też być przebranie wiedźmy lub czarnoksiężnika. Duży kapelusz, peleryna, różdżka i mocny makijaż.

Halloween może być świetną zabawą, co raz huczniej obchodzi się je również w Polsce – począwszy od lat 90. Rozbawione dzieci pukają do drzwi sąsiadów z okrzykiem na ustach „cukierek albo psikus”. Dorośli również z roku na rok co raz huczniej imprezują w ten dzień. Organizowane są liczne imprezy przebierane, bale czy koncerty.

Nazwa Halloween prawdopodobnie pochodzi od All Hallow’s Eve – czyli od Wigilii wszystkich Świętych.

Osoby organizujące imprezę w domu mogą postawić na ciekawe i przerażające menu. Pomysłów jest cała masa, najciekawsze to ciasteczka ociekające krwią, realistycznie wyglądające paluszki wiedźmy, zatrute jabłka, jajka z pająkami z oliwek czy babeczki wyglądające jak duszki albo diabełki. Halloween może być na prawdę świetną zabawą – wystarczy się odważyć otworzyć na coś nowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here