Własny ogród

Założenie ogrodu przy nowym domu zawsze jest pasjonującym, ale też trudnym zadaniem. Bardzo często zlecamy to profesjonalnym projektantom, lub od razu firmie ogrodniczej, która wykonuje dla nas wszystkie prace. Jednak większość osób samodzielnie zabiera się za to niełatwe zadanie. Niełatwe, ale dające ogromną satysfakcję. Już samo założenie trawnika sprawia sporo zachodu. Najpierw przecież trzeba przywieźć dobrej ziemi, którą wyrównujemy, grabimy podłoże, na którym będzie rosłą nasza trawa.

Po wyrównaniu terenu, zwalcowaniu go, możemy przystąpić do siania trawnika. Ziarna siejemy grubo, stając się pokryć nimi cały wyznaczony obszar. Rozsiane ziarna trawy, dobrze jest jeszcze raz zwalcować, wciskając je w ziemię, a następnie mocno podlać. Podlewanie jest bardzo ważne, gdyż dzięki niemu nasz trawnik obudzi się do życia. Przy zakładaniu ogrodu, dobrze już na początku posadzić drzewka. Rosną one powoli i jeżeli chcemy się nimi cieszyć, to dobrze, aby był wcześniej posadzone. Oczywiście, sporo minie czasu kiedy przycinać tuje będziemy, ale już drzewka owocowe należy formować od samego początku. Dzięki temu otrzymamy dobry kształt przyszłych drzewek.

Założenie sadu możliwe jest jeśli dysponujemy odpowiednim terenem, na którym możemy odpowiednio szeroko posadzić kupione w sklepie ogrodniczym sadzonki. Najczęstszym błędem, popełnianym przez niedoświadczonych ogrodników, jest zbyt ścisłe sadzenie nowych drzewek. Przy tego rodzajach pracy potrzebna jest odrobina wyobraźni. To, że drzewka są małe, a nasz sad wydaje się pusty, jest bardzo mylnym wrażeniem. Przecież one będą rosły, rozwijały się tworzyły korony. A przez to zajmowały coraz więcej miejsca. Bardzo szybko może się okazać, że w naszym sadzie robi się ciasno i musimy pozbyć się niektórych drzewek. A szkoda. Dlatego tak ważne jest przy nasadzeniach zachowanie odpowiednich odstępów, i powstrzymanie ochoty na dosadzenie kolejnych.

Zastosowanie odpowiednich odstępów przy sadzeniu odnosi się również do innych roślin. Zbyt ciasne ich posadzenie sprawi, że zamiast pięknych kompozycji, otrzymamy gąszcz, który będzie sprawiał wrażenie nieuporządkowanego chaosu. Sporo osób musi później przesadzać rośliny, zastanawiać się kiedy przycinać tuje, lub po prostu je wycinać.

Podczas zakupów w sklepie ogrodniczym, dobrze jest porozmawiać z ogrodnikiem. On na pewno doradzi i powie jaki kształt przybierze to drzewko, które teraz jest tylko małym patyczkiem. Sprzedający, wyjaśni nam też jakiej wielkości maksymalnej będą w przyszłości te rośliny, jaki kształt będą miały korony drzew, i jak należy je przycinać i nawozić. Warto posłuchać, gdyż zaoszczędzimy sobie niepotrzebnej pracy. Dodatkowo, informacje takie pozwolą nam zaprojektować nasadzenia mniejszych roślin pod dużymi drzewami, tworząc urocze kompozycje.

Wydawać może się, że jest to praca skomplikowana, wymagająca wielkiej wiedzy, jednak dla kogoś, kto lubi się uczyć, nie stanowi to problemu. Zastosowanie się do kilku podstawowych zasad sprawi, że już za parę lat będziemy mogli cieszyć się pięknym ogrodem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here