Ciąża

Rodzice zazwyczaj z ogromną niecierpliwością oczekują przyjścia na świat swojego dziecka. W okresie ciąży przygotowują się do swojej nowej roli, jak najlepiej potrafią. Duże wyzwanie stanowi uszykowanie wyprawki dla niemowlaka bądź też wybór imienia. Często ta kwestia staje się przedmiotem przekomarzań między kochającymi się partnerami.
Zanim jednak kobieta nabierze pewności, że, jest w ciąży musi wykonać test ciążowy bądź udać się do lekarza ginekologa. Ciąże pozwala też wykryć specjalne, kierunkowe badanie krwi. Jeśli chodzi o test kobiety, szczególnie podczas oczekiwań na pierwsze dziecko, zadają sobie pytanie kiedy najlepiej zrobić test ciążowy. Wiele zależy tu od zakupionego testu, jego producenta i zaleceń na opakowaniu. Najlepiej zrobić jednak go już po dacie spodziewanej miesiączki. Zdarzają się jednak bardzo czułe testy, a firmy, które je produkują zaręczają że są one w stanie wykryć ciąże już w 6 dni po zapłodnieniu. Jeśli chodzi o porę dnia, występuje zgodność, że test najlepiej zrobić rano, na czczo. Wtedy to też w moczu przyszłej mamy znajduje się najwięcej hormonu HCG. Coraz bardziej popularne są także testy, które pozwolą od razu odczytać tydzień ciąży.
Należy pamiętać, że nawet najlepszy test nie jest w stanie zastąpić wizyty u lekarza. Nawet jeśli kobieta nie zobaczy na nim upragnionych dwóch kresek, nie powinna się załamywać. Może być tak, że było zbyt wcześnie, aby test wykrył ciąże.
Ginekolog po potwierdzeniu, że kobieta jest w ciąży przekaże jej wszelki niezbędne zalecenia. Często konieczne jest wykonanie szeregu badań, które mają na celu upewnić, że ze zdrowiem mamy i dzidziusia wszystko jest w porządku. Lekarz specjalista wykonuje też badanie USG, podczas którego matka dziecka może słyszeć bicie jego serduszka. Na wizycie może pojawić się też przyszły tata. Często chwile takiego badania są wspominane później jako niezwykle wyjątkowe i wzruszające.
Okres ciąży jest okresem wyjątkowym. Wówczas to przyszła mama musi dbać o siebie z pieczołowitą starannością. Regularne badania to norma, ale warto zmienić też czasem pewne nawyki związane chociażby z odżywianiem. Kobieta, która nosi w sobie dziecko koniecznie powinna odstawić alkohol czy papierosy. Najlepszym wyjściem będzie też całkowite zrezygnowanie z kawy. Lekarze zalecają także rozszerzenie diety o duże ilości warzyw i owoców. To jak odżywia się mama wpływa na to, jakie wartości odżywcze otrzymuje dziecko w jej łonie.
Po dziewięciu miesiącach od zapłodnienia przychodzi czas porodu. Zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko przychodzi na świat wcześniej lub ciąża jest przechodzona. Nie zawsze możliwy jest też poród naturalny i konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia. Zabieg ten odbywa się pod znieczuleniem. Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne są też tak zwane porody rodzinne. Polegają one na tym, iż podczas przychodzenia dziecka na świat cały czas na sali obecny jest jego ojciec. Może on wspierać swoją partnerkę, trzymając ją za rękę. Do niego należy tez wtedy zadanie odcięcia pępowiny swojemu narodzonemu dziecku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here