Cykl miesiączkowy i dni płodne

Cykl płciowy, nazywany również owulacyjnym, miesiączkowym to nic innego , jak fazy , które w każdym miesiącu przechodzi organizm kobiety.
Organizm kobiety przygotowywany jest do zapłodnienia komórki jajowej. Prawidłowy cykl płciowy powinien trwać 28 dni, zdarza się jednak, że jest on nieregularny.
Na wpływ prawidłowego przebiegu cyklu menstruacyjnego ma wpływ wiele czynników, zaburzenia mogą powstać w wyniku zmian hormonalnych, choroby, strasu, a nawet wtedy, gdy nastąpi zmiana klimatu (na przykład podczas zagranicznego wyjazdu). Cykl miesiączkowy może ulec wydłużeniu, a niekiedy skróceniu czasu trwania.
Podczas comiesięcznego cyklu, ciało kobiety przechodzi w różne fazy działania hormonów. Dni płodne i niepłodne zachodzą w ciągu całego cyklu. Dla par, które planują potomstwo najważniejsza jest faza, w której następuje uwalnianie komórki jajowej. W czasie trwania cyklu płciowego, w organizmie kobiety występuje jedynie kilka dni, w których może dojść do zapłodnienia. Nazywana jest faza owulacyjną.

Kiedy sa dni plodne?
Najczęściej zaczynają się na trzy dni przed planowanym jajeczkowaniem oraz maksymalnie dwa dni tuż po nim.
Rosną wtedy szanse na zapłodnienie komórki jajowej. Dokładne ustalanie czasu owulacji jest dość trudne, jednak z dużym prawdopodobieństwem można wyznaczyć czas owulacji.
Dzięki obserwacji własnego ciała, kobieta jest świadoma fazy cyklu, w której obecnie się znajduje.
Kobieta jest płodna przez bardzo krótki okres, dokładne ustalenie dni płodnych, ma więc kluczowe znaczenie dla par starających się o dziecko.
W określeniu długości cyklu menstruacyjnego, świetnie sprawdza się kalendarzyk, w którym kobieta może notować istotne daty: rozpoczęcia miesiączki, zakończenia, a tym samym obliczając długość trwającego cyklu. Dzięki temu, po pewnym czasie jest świadoma, jak długo trwa jej cykl, kiedy następuje faza owulacji, a kiedy przypadają dni, w których szansa na zapłodnienie jest znikoma.
Kobiety, które pomimo prowadzenia kalendarzyka, nie są pewne co do płodności i terminu, mogą skorzystać z dostępnych testów owulacyjnych. Bez problemu można je zakupić w każdej aptece i spokojnie sprawdzić w jakiej fazie cyklu obecnie jest kobieta.
W wyznaczaniu dni płodnych ważna jest obserwacja ciała. Jajeczkowanie powoduje podwyższenie temperatury ciała. Stosując tą metodę, należy pamiętać, że temperaturę należy mierzyć z rana, przed wstaniem z łóżka i najlepiej o tej samej porze każdego dnia. Warto pamiętać, że przy tej metodzie potrzebne jest kilka miesięcy, zanim kobieta określi, kiedy następują dni płodne.
Najprostszym i zarazem najskuteczniejszym sposobem jest obserwacja śluzu. W czasie jajeczkowania, śluz kobiety jest przezroczysty i śliski, po upływie dni płodnych staje się mętny, aż całkowicie zanika.
Okreslenie kiedy sa dni plodne jest możliwe. Każda kobieta przy starannej obserwacji własnego ciała i zmian w nim zachodzących, ustali czas jajeczkowania. Najważniejsze, by cykl kobiety miał charakter regularny i powtarzalny, dzięki temu kobieta łatwiej rozpozna zmiany zachodzące w niej samej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here