Jak przygotować się do pierwszego spotkania z radcą prawnym

Spotkania z radcą prawnym to często duży stres. Najczęściej do radcy klienci przychodzą gdy potrzebują pomocy prawnej, a to znaczy, że ich sytuacja nie jest łatwa. Jak przygotować się do pierwszego spotkania z radcą prawnym?

Kiedy udać się do radcy prawnego?

Radca prawny bardzo często mylony jest z adwokatem. Nie ma się czemu dziwić. Od lat uprawnienia radców są systematycznie rozszerzane. Radca jest w stanie pomóc w problemach karnych, karnoskarbowych czy z zakresu prawa rodzinnego, co jeszcze do niedawna było niemożliwe.

Do radcy prawego warto się udać we wszystkich spornych sytuacjach. Koniecznie należy pamiętać, ba znaleźć radcę, który specjalizuje się właśnie w tej dziedzinie prawa, która dotyczy sprawy klienta. Wieloletnie doświadczenie pomoże radcy wybrać odpowiednią taktykę postępowania.

Pomoc radcy prawego jest niezbędna, gdy klient zostaje pozwany. W takiej sytuacji liczy się nie tylko właściwy wybór, ale również czas, który gra decydującą rolę. Na odpowiedź bardzo często są jedynie 2 tygodnie.

Jak przygotować się na spotkanie?

Radca prawny to osoba, z którą klient musi rozmawiać szczerze, nie pomijając żadnych informacji. Od wiedzy, którą o sprawie ma radca bardzo często zależy powodzenie postępowania. Dla klientów może być to bardzo stresujące i krępujące doświadczenie, gdyż często dotyczy bardzo osobistych problemów (prawo rodzinne).

Na spotkanie należy zabrać wszystkie dokumenty, które dotyczą sprawy. Radca prawny będzie mógł się im przyjrzeć i wyrobić sobie opinię o problemie. Nie korzystne jest pomijanie dokumentów, nawet tych, które klient uzna za mało ważne. Radca prawny, który samodzielnie oceni dokumenty, sam podejmie decyzje, które z nich należy wykorzystać, a które można pominąć.

Pamiętając, że spotkanie z radcą jest bardzo stresujące dobrze jest wypisać sobie na kartce wszystkie pytania, które chcemy zdać prawnikowi. Dzięki temu klient otrzyma odpowiedzi na wszystkie nurtujące go pytania.

Radca prawny, który zna wszystkie aspekty sprawy jest w stanie doradzić, jaki kierunek wybrać, by uzyskać jak najkorzystniejsze rozwiązanie. W rozmowie z radcą bardzo ważna jest szczerość. Ukrywanie faktów nie tylko utrudnia podjęcie prawidłowych działań, ale może mieć katastrofalne skutki dla klienta.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here