System informatyczny ERP

System ERP to metoda umożliwiająca planowanie i zarządzanie firmą oraz poszczególnymi jej gałęziami, którymi są sprzedaż oraz produkcja. Jest to system informatyczny mający za zadanie wspomagać zarządzanie pracownikami oraz finansami przedsiębiorstwa.

Budowa ERP

System ten składa się z bazy danych oraz modułów. Jego podstawą jest baza danych, która dla każdego z modułów jest taka sama. Moduły odpowiedzialne są za przechowywanie oraz zarządzanie informacjami, a także sprzedaż usług czy towarów oferowanych przez firmę. Istnieje także moduł odpowiedzialny za transport oraz projekty towarów. System ERP pozwala dobrać konkretne moduły indywidualnie do każdego z przedsiębiorstw.

Korzyści z systemu internetowego

Korzyści płynące z ERP uzależnione są od konkretnej firmy oraz celów jakie zostały wyznaczone przez przedsiębiorcę. Korzyściami systemu są:
– obniżenie kosztów pracy – dzięki zmechanizowaniu poszczególnych etapów produkcji lub zakupu materiałów poprzez dokładne zaplanowanie produkcji,
– oszczędność czasu – dzięki skróceniu czasu potrzebnego na realizację zamówienia lub jego kompletowanie i układanie towaru w magazynie,
– poprawa jakości – dzięki łatwiejszemu dostępowi do danych ułatwiających obsługę klienta,
– szybkie podejmowanie decyzji – dzięki informacjom znajdującym się w systemie w formie raportów lub diagramów,
– łatwy dostęp do informacji, który możliwy jest dzięki ERP – system pozwala szybko znaleźć informacje dotyczące przedsiębiorstwa,
– porządek i ład – dzięki zautomatyzowaniu informacji,
– unikanie pomyłek – system umożliwia zminimalizowania problemów, np. w czasie produkcji towarów,
– bezpieczeństwo danych – cyfryzacja danych pozwoli ograniczyć dostęp do nich,
– minimalizacja strat – system umożliwia zminimalizowanie magazynowania towarów oraz uniknięcie niepotrzebnych wydatków na wynajęcie magazynu.

Cena systemu ERP

Cena systemu zależna jest od rodzaju przedsiębiorstwa oraz jego potrzeb. Ważne jest aby określić elementy, które będą wchodziły w skład inwestycji w system. Podstawowy system pozwalający na wystawianie faktur oraz zarządzanie magazynem, kadrą oraz sprzedażą to koszt kilkudziesięciu złotych miesięcznie, co rocznie daje kilkaset złotych. Cena rozbudowanego systemu zależy od jego elementów oraz firmy informatycznej, która wykona system w przedsiębiorstwie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here