Kiedy ranne wstają zorze

Kiedy ranne wstają zorze to tytuł wiersza autorstwa Franciszka Karpińskiego. Wiersz w założeniu jest pieśnią religijną. Powstał on około 1800 roku w Białymstoku. Autor jest też twórcą słynnych kolęd religijnych takich jak Bóg się rodzi. Kiedy ranne wstają zorze autor wiersza zachwyca się życiem, dziękuje Bogu za nowy dzień i chwali jego wielkość.
Zorza to zjawisko świetlne powstające zwłaszcza na biegunach polarnych. W znaczeniu potocznym, często używanym w wierszach zorza jest to po prostu wschód Słońca, świt nowego dnia.
Wiersz Franciszka Karpińskiego doczekał się nawet swojej wersji w stylu śpiewanym. Anna Maria Jopek wydała w 2011 roku w albumie Polana piosenkę pod tytułem „Kiedy ranne wstają zorze”. Jest ona ściśle wzorowana na staroświeckim wierszu, śpiewana w kategorii Jazzu.Kiedy ranne wstają zorze to piosenka poważna, refleksyjna, a mimo to wciąż żyje od ponad 200 lat. Zdarza się, że religijne pary mają w repertuarze właśnie tą piosenkę na weselu. Jest to dość rzadkie rozwiązanie, ale nadal spotykane.
W angielskiej wersji piosenki tytuł po przetłumaczeniu brzmi When the Morning Lights Arise. Album polana można kupić za około 40 zł w empiku. Prócz wspomnianej wyżej piosenki zawiera on następujące tytuły: Uciekaj, Uciekaj Laura i Filon, Rdzawe Liście, Przychodź Miły Dzień Już Biały, Dziś Do Ciebie Przyjść Nie Mogę/Czerwone Maki Na …, Uwoż Mamo, Z Tęsknoty.Kujawiak, Poznałem Dziewczyna, Suwany, Już Się Zmierzcha, Oj Lulaj, Lulaj, Płonie Ognisko i Szumią Knieje.
Kupując album dostajemy 1 płytę CD o wymiarach nośnika: 125 x 10 x 142. Dystrybutorem jest Universal Music Polska. Album jest poszukiwaniem polskiej kultury i polskiego folkoru. Jest to wersja premierowa, w którą są zaangażowani najlepsi instrumentaliści z całego świata. W powstałym specjalnie na ten projekt zespole między innymi: kubański mistrz fortepianu, Gonzalo Rubalcaba, wielka dama polskiego folku Maria Pomianowska i klasyczny wiolonczelista Rafał Kwiatkowski. Gościnnie Stanisław Soyka. Płyta spotkała się z bardzo dobrymi opiniami fanów jak i profesjonalnych krytyków. Można ją nabyć w empiku, sklepach muzycznych jak i na portalach internetowych jak na przykład Allegro.
Treść wiersza na pewno jest ponadczasowa. Przesłanie z niego jest takie, że należy cieszyć się każdą chwilą w życiu i dziękować za nią. Życie jest bardzo ulotne, dlatego powinniśmy dostrzegać tylko rzeczy ważne. W starodawnym polskim romantyzmie wychwalano zarówno miłość jak i piękno otaczającej nas przyrody. Człowiek doceniał ją i szanował. Nie znał do końca praw rządzących nią, dlatego jednocześnie się jej bał i tłumaczył wszystkie zjawiska na nadprzyrodzone siły, przypisując ich istnienie boskiej woli. Mimo upływu czasu ludzkie poglądy nadal w części społeczeństwa pozostały niezmienne. Ludzie wierzą, że wszystko jest zamysłem Boga. Jednak nawet ateista odnajdzie piękno we wspomnianym wierszu – zawsze cieszą wszystkich piękne, swojskie krajobrazy natury i rześki poranek dnia po groźnej burzy czy ciemnej nocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here