Kiedy wykonać test ciążowy

Kiedy test ciążowy? To pytanie na pewno niejednej kobiecie spędza sen z powiek. Dotyczy to zarówno już dorosłych, odpowiedzialnych kobiet jak i nastolatek i młodych dziewczyn. Uprawiając miłość trzeba liczyć się z konsekwencjami. Współcześnie wiele par stosuje różne sposoby antykoncepcji, od prezerwatyw po środki hormonalne. Jednak są jeszcze takie pary, które stosują naturalne metody zapobiegania poczęcia, licząc dni w kalendarzu. Zdarzają się ludziom też przygody na jedną noc, chwile zapomnienia w rozkoszy. Zazwyczaj po czasie ludzie zaczynają sobie zdawać sprawę, że może być z tego nowego życie. Po impulsie przychodzi chwila orzeźwienia.
Kiedy zatem kobieta ma wykonać test ciążowy? Przeważnie od zapłodnienia do zagnieżdżenia komórki jajowej mija około 5-6 dni, po tym czasie ilość hormonów wzrasta i testy mogą wykryć na tej podstawie ciąże.
Rodzajów testów dostępnych na rynku jest bardzo dużo. Różnią się ceną i precyzją działania. Kiedy kobieta nie ma miesiączki jest to pierwszy znak, że w jej organizmie zaszły jakieś ważne zmiany. Jest to pierwszy sygnał do wykonania testu. Najbardziej czułe testy są te laboratoryjne z krwi. Wykrywają niewielkie różnice hormonów już po 2 dniach. Takie testy kosztują w zależności od miasta około 30-40 złotych. Wykonywane są bardzo szybko i wyniki też znamy tego samego dnia lub następnego. Jednym minusem jest nieprzyjemne pobranie krwi, na widok niektórzy od razu mdleją.
Inne testy, które są dostępne w aptece zazwyczaj wykrywają ciążę później niż test laboratoryjny, są mniej czułe. Za to są tańsze i łatwiej dostępne. Do wyboru są testy strumieniowe, paskowe i wiele innych. Ich cena waha się od kilku do kilkunastu złotych, zależnie od jakości testu.
Poza spóźniającym się okresem występują też inne objawy, które mogą sygnalizować ciążę. Na pewno jest to nieznacznie podniesiona temperatura ciała. Normalnie organizm ma 36,6 stopni. Przy ciąży ta temperatura podnosi się do około 37 stopni. Kobieta odczuwa zmęczenie, bóle piersi, potem dochodzą poranne mdłości. Jeśli wszystkie te objawy pojawią się naraz w jednym czasie prawdopodobieństwo ciąży jest bardzo duże. Oczywiście trzeba wykluczyć zwykłe przeziębienie, które daje podobne objawy, a samo w sobie też może opóźnić okres o kilka dni. Niemniej jednak dobrze jest, jeśli kobieta się jak najwcześniej zorientuje, że jest w ciąży. Będzie mogła pójść do lekarza i będzie bardziej na siebie uważała, prowadziła prawidłowy tryb życia, między innymi unikała alkoholu.
W niektórych przypadkach zdarza się, że kobiety dalej mają okres, mimo że są w ciąży. Jednak to bardzo sporadyczne przypadki, w których dzieje się tak z powodu zaburzeń hormonalnych w organizmie kobiety. Jeśli kobieta dowie się, że jest w ciąży powinna stosować odpowiednią dietę, unikać używek, prowadzić spokojny tryb życia, unikać stresu u stale konsultować z lekarzem ginekologiem swój san zdrowia. Przez dziewięć miesięcy będzie odpowiedzialna za nowe życie, które jest niezwykle skomplikowanym procesem biologicznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here