Test ciążowy - kiedy zrobić?

Dwie kreski na teście ciążowym to upragniony widok dla wielu kobiet i par. Niejednokrotnie jednak, pod wpływem zniecierpliwienia, test jest wykonywany zbyt wcześnie. Kiedy zrobic test ciazowy, aby jego wynik był wiarygodny?
Test ciążowy to najszybszy, najtańszy i najbardziej dostępny sposób na sprawdzenie czy kobieta jest w ciąży. Można go kupić nie tylko w aptece, ale i w większości drogerii za kilka lub kilkanaście złotych, a jego wynik daje niemal 100% pewność – pod warunkiem, że jest on przeprowadzony w odpowiedni sposób i w odpowiednim czasie. Podstawowym błędem przy jego wykonaniu jest właśnie czas – najczęściej jest wykonywany zbyt szybko, pod wpływem zniecierpliwienia i emocji. Test ciążowy zrobiony dwa – trzy dni po stosunku na pewno nie da wiarygodnego wyniku. Aby był najbardziej miarodajny należy wykonać go po około 10 dniach od stosunku, a najlepiej w dniu, kiedy miała pojawić się spodziewana miesiączka.
Dlaczego tak późno? Test ciążowy wykrywa w moczu obecność hormonu HCG – czyli tzw. gonadotropiny kosmówkowej, która jest pierwszym pojawiającym się w organizmie hormonem ciążowym, ale do jej wydzielania w organizmie kobiety dochodzi w momencie zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Jego poziom wzrasta wraz z czasem, dlatego też na jego podstawie można określić wiek ciąży.
Drugim ważnym aspektem jest sposób wykonania testu. Test ciążowy jest niezwykle czuły, dlatego konieczne jest jego dokładne wykonanie. Na szczęście jest też niezwykle prosty w obsłudze – wystarczy na wyznaczone na teście miejsce nanieść mocz i obserwować wynik na dwóch „okienkach”. Jedno z nich jest okienkiem kontrolnym – zabarwia się, jeżeli test jest wykonany poprawnie; drugie – okienko testowe – wskazuje kreskę tylko wtedy, gdy kobieta jest w ciąży. Przyjmuje się, że test ciążowy można wykonać o każdej porze dnia, jednak producenci radzą, aby test zwilżyć pierwszym porannym moczem – wtedy właśnie poziom gonadotropiny kosmówkowej jest najwyższy. Konieczne jest również przeczytanie instrukcji dołączonej do testu – choć proste w obsłudze i podobne do siebie, bez względu na producenta, mogą różnić się czasem oczekiwania na wynik czy ilością moczu, który należy nanieść na test. Istotny jest również termin ważności testu – przeterminowany z pewnością jest niewiarygodny.
Niejednokrotnie wykonany test wzbudza wątpliwości swoim wynikiem – na przykład druga kreska jest bardzo niewyraźna. W takim przypadku warto powtórzyć test następnego dnia lub zdecydować się na jeszcze dokładniejszy pomiar gonadotropiny kosmówkowej – z krwi. Takie badanie jest płatne, jednak z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości.
Na rynku dostępne są różne rodzaje testów ciążowych – paskowe, strumieniowe, płytkowe. Ich wiarygodność jest jednakowa, różnią się jedynie sposobem naniesienia moczu. Bez względu na to każdy z nich pokaże prawidłowy wynik, pod warunkiem, że zostanie wykonany w odpowiednim momencie. Dlatego też warto stłumić emocje i wykazać się cierpliwością – zgodnie ze wskazówkami specjalistów nie ma sensu wykonywanie testu przed datą spodziewanej miesiączki. Może się bowiem zdarzyć, że jego wynik będzie fałszywy – ujemny, choć kobieta jest w ciąży lub fałszywie dodatni – co również jest możliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here