Obecnie współżycie seksualne nie wiąże się z tak dużym ryzykiem jak niegdyś. Wśród przyczyn tego stanu rzeczy wymienić należy na przykład systematyczny wzrost świadomości wśród większości członków społeczeństwa. Ponadto warto wspomnieć o tym, że dostęp do środków antykoncepcyjnych nigdy, w żadnej z epok nie był tak łatwy jak obecnie.
Z upływem czasu pojawia się także coraz więcej sposobów zapobiegania ciąży. Często stosowane są takie metody jak prezerwatywa. Prezerwatywa to sam w sobie bardzo stary wynalazek. W starożytności korzystano w tej roli na przykład z baranich skór. W Europie popularność prezerwatyw wzmogła się wraz z pojawieniem się epidemii kiły w XVI wieku.
W późniejszym czasie zaczęto do tego celu wykorzystywać gumę. Dalej pojawiły się prezerwatywy lateksowe. Niektórzy jednak z uwagi na uczulenia nie mogą ich stosować. Dlatego używają materiałów niepowodujących uczuleń.
Kolejną metodą jest spirala wewnątrz maciczna. Zaletą tej metody jest brak konieczności pamiętania o przyjmowaniu tabletek. Zakłada się je u kobiet, które nie planują posiadać więcej dzieci.
Nie można jej jednak stosować kiedy kobieta ma wrodzone nieprawidłowości anatomiczne, oraz gdy cierpi na skłonność do powstawania mięśniaków macicy. Stan zapalny narządów rodnych, również jest znaczącym przeciwwskazaniem.
Ponadto gdy kobieta ma AIDS wkładka jest nieskuteczna. Dalej mamy wielość form antykoncepcji hormonalnej. Może być stosowana w formie plastrów , zastrzyków. tabletek. Powstrzymuje ona owulację.
Następnie mniej popularne są żele oraz inne środki plemnikobójcze. Mogą być umieszczane w macicy, lub nawilżane nimi są prezerwatywy. jeśli jednak wyżej opisane metody zawiodą wówczas pojawia się pytanie kiedy wykonać test ciążowy?
Zatem przejdziemy do omówienia takich przypadków. Po 24 godzinach od zaistnienia sytuacji niezabezpieczonego stosunku Za kilka dni test warto będzie powtórzyć. Dalej test należy wykonać kiedy partnerzy mają wątpliwości, co do skuteczności wyżej opisanych metod. Test należy także przeprowadzić kiedy kobieta na przykład z powodu choroby wymiotowała. W związku z tym środki antykoncepcyjne mogły się nie wchłonąć w sposób należyty.
Test należy także wykonać w sytuacji, wystąpienia jakiegokolwiek podejrzenia,że kobieta może być w ciąży. Dalej test ciążowy bezpiecznie jest wykonać po około 10 dniach od zapłodnienia. Komórka jajowa wędruje do macicy około 6 dni. Potem może nastąpić implantacja, czyli zagnieżdżenie się zarodka. Dla wiarygodności testu należy go stosować zgodnie z instrukcją. W żadnym razie nie wolno wykonywać ich testerami, które są przeterminowane. Test ten wykonuje się poprzez oddanie określonej ilości moczu na powierzchnię płytki testowej. Jeśli nie pojawiły się żadne kreski, test został wykonany błędnie. Jednak kreska oznacza brak ciąży. Dwie natomiast zaistnienie ciąży. Dla potwierdzenia faktu, warto wykonać wtedy kolejny test. Jak więc widać jest wiele sytuacji, gdzie można wykonać test ciążowy. Na pewno warto to zrobić,gdyż życie w niepewności w niczym nie pomaga.