Dzień mężczyzny

Dzień Kobiet, Dzień dziadka, Dzień Babci, Dzień Ziemi, Dzień świstaka – wygląda na to, że coraz więcej osób, funkcji społecznych, czy zjawisk przyrodniczych albo zwierząt posiada swój dzień w ciągu roku, w którym wszyscy staramy się uzmysłowić rolę i znaczenie danego solenizanta we współczesnym społeczeństwie. Niektóre z tych wykreowanych czasami, a czasami obchodzonych zgodnie z wieloletnią tradycją uroczystości, mają swoje głęboko umotywowane znaczenia, a ich obchodzenie ma na celu osiągnięcie konkretnych rezultatów. Wydawać się może, że obchodzenie takich dni jak Dzień Babci czy Dziadka powinno podkreślać rolę osób starszych w naszym społeczeństwie, i być okazją do okazania im tego, jakim szacunkiem ich darzymy, i jak bardzo ważne miejsce zajmują w naszym życiu.
Dzień Ziemi ma na celu zwrócenie naszej uwagi na problemy środowiskowe, na to, jak bardzo zanieczyszczone jest nasze otoczenie i otoczenie zwierząt, z którymi dzielimy nasze zasoby. Nasze szybko rozwijające się technologie dają tak dużo efektów ubocznych, że stają się one zagrożeniem dla wielu żywych i niepowtarzalnych organizmów wodnych i lądowych.
Dzień Kobiet to dobra okazja do tego, żeby zwrócić uwagę na sytuację kobiet w dzisiejszych społecznościach. Pod różnymi szerokościami geograficznymi ich problemy są odmienne i na co innego kładziony jest nacisk, przy podejmowaniu działań w trosce o prawidłowy rozwój kobiet i zabezpieczenie ich potrzeb życiowych. Można zaryzykować stwierdzenie, że dzień poświęcony kobietom jest jednym z najpopularniejszych dni oznaczonych w naszych kalendarzach czerwonym kolorem. Jest to doskonała okazja, żeby wyrazić wdzięczność i szacunek mężczyzn wobec wysiłków i pracy wykonywanej na co dzień przez kobiety. Czasem jest to także okazja, do rozpoczęcia i rozwinięcia nowych znajomości, albo też odświeżenia starych kontaktów. Możemy przyznać również, że jest to także dobra chwila, żeby zdobyć nowe lub odświeżyć dawne, zapomniane czasem kontakty biznesowe.
Jednak rzadko kto pamięta o tym, kiedy jest dzień mężczyzny. Gdyby nie internet wiedza ta udostępniana byłaby w dość ograniczonym gronie zainteresowanych osób. Przyczyna wydaje się dosyć prosta — obchodzenie tego dnia nie jest zbyt entuzjastycznie podejmowane przez mężczyzn, a zwyczaj wręczania prezentów z takiej okazji jest kultywowany przez dość wąską jeszcze grupę kobiet. Jeśli moglibyśmy przeprowadzić badania na ten temat wśród miejskich i wiejskich społeczności, to prawdopodobnie okazałoby się, że świadomość istnienia dnia mężczyzn u osób zamieszkujących duże aglomeracje miejskie jest większa niż u tych, które zamieszkują tereny wiejskie. Być może dzieje się tak z powodu dużo mniejszej częstotliwości spotkań towarzyskich mieszkańców małych wsi i miasteczek. Wydaje się, że główną przyczyną jest konieczna do pokonania w tym celu przestrzeń. Mimo znacznego rozwoju transportu pasażerskiego ciągle jeszcze mamy w tym zakresie bardzo dużo do zrobienia.
Na zakończenie warto dodać, że Dzień Mężczyzn jest obchodzony w Polsce w dniu 10 marca, w dwa dni po święcie kobiet. Może dobrze by było w tym dniu pomyśleć o drobnym upominku, który poprawi samopoczucie niedocenianym zazwyczaj mężczyznom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here