Pełnia i jej wpływ na przyrodę

Kiedy nocą niebo jest bezchmurne, nasz wzrok przyciąga księżyc, zwłaszcza gdy jest w pełni. Łatwo go obserwować, bo dobrze jest wtedy widoczny nie tylko z dala od cywilizacji, ale również w największych polskich miastach.

Kiedy pełnia się zaczyna?

Pełnia Księżyca następuje dokładnie 14 dni i 19 godzin po nowiu. Wtedy to właśnie znajduje się on po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, jest więc w całości oświetlony i dlatego jest tak wyraźny i jasny. I chociaż jest wówczas prawie 500 tysięcy razy ciemniejszy od Słońca, to i tak pięknie rozświetla nocne niebo.
Pełnia Księżyca ma miejsce tylko raz w miesiącu, jednak średnio co 2,7 roku zdarza się, że występuje dwukrotnie. Mówi się wtedy o pełni Niebieskiego Księżyca. Wprawdzie nie jest on wtedy niebieski, a raczej szary, czerwony lub różowy. Okazuje się jednak, że i niebieską barwę może przyjąć, tak zdarza się na przykład po eksplozji wulkanu. Duży bowiem wpływ na barwę Księżyca ma zanieczyszczenie atmosfery, które sprawia, że promienie słoneczne załamują się na unoszących się drobinkach pyłu, barwiąc go na błękitny kolor.

Jaki jest wpływ pełni Księżyca na ludzi i otaczającą ich przyrodę?

O tym, że istnieje taki wpływ, wie chyba każdy. Już w dzieciństwie niektórzy z nas słyszeli opowieści o wyjących w czasie pełni wilkach czy o ich atakach na ludzi. Obserwujemy w tym czasie również inne zjawiska, takie jak na przykład wzrost poziomu wód.
Jak to się więc dzieje, że w czasie pełni Księżyc tak mocno oddziałuje na Ziemię?
Podobnie jak wzrasta poziom wód w morzach i oceanach, tak samo rośnie poziom płynów w organizmach żywych. Efektem jest przyspieszenie wszystkich procesów w nich zachodzących. W czasie pełni możemy więc cierpieć na różne dolegliwości, najczęściej drażliwość, bóle głowy, zaburzenia snu i nadpobudliwość. Szczególnie silne pobudzenie można zaobserwować wtedy u osób chorych psychicznie.
Niektórzy naukowcy zajmujący się badaniem tego zjawiska twierdzą, że kiedy pełnia się zaczyna, znacząco rośnie liczba przestępstw, zwłaszcza na tle seksualnym. Podobno też w czasie pełni notuje się więcej wypadków drogowych, napadów, morderstw, ale również samobójstw i ataków serca.

Pozytywne skutki pełni

Wyliczając negatywne skutki pełni, nie można pominąć także pozytywnych. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim znacznie większą liczbę narodzin w porównaniu z pozostałymi fazami cyklu księżycowego oraz większą zdolność poczęcia dziecka. Podczas pełni większość osób cieszy się lepszym zdrowiem i kondycją. Zaobserwowano jednak w tym czasie widoczny spadek krzepliwości krwi, dlatego często rezygnuje się w tych dniach z zaplanowanych zabiegów chirurgicznych
W tym miejscu warto też podkreślić, że pełnia była i jest inspiracją dla uczonych i artystów. Właśnie wtedy powstawały znakomite dzieła i znaczące odkrycia.
Z pełnią Księżyca łączy się też wiele przesądów i wierzeń. Mówi się na przykład, że jeżeli Księżyc świeci jasno i jest dobrze widoczny, następnego dnia będzie piękna pogoda, a gdy jest zamglony i wokół niego widnieje biały krąg, spadnie deszcz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here