Kobieta pragnąca zostać mamą staje się niezwykle czujna na punkcie sygnałów, które wysyła jej organizm, zastanawiając się kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży.
Te pierwsze symptomy rozwijającego się w ciele kobiety dziecka są niezwykle proste do przegapienia – mogą pojawić się na etapie, kiedy kobieta jeszcze nie podejrzewa, że jest w ciąży. Ponadto, łatwo je pomylić z objawami zbliżającej się menstruacji, przeziębienia czy zatrucia. Dlatego przyjmuje się, że pierwszym, niepodważalnym objawem jest właśnie brak miesiączki – to wtedy warto zrobić test ciążowy, który – poprawnie wykonany – daje prawie 100% pewność wyniku. Warto również pamiętać, że czas pojawienia się pierwszych symptomów jest bardzo indywidualny – niektóre kobiety odczują je już po kilkunastu dniach od zapłodnienia, inne – dopiero po miesiącu. Różnice mogą wystąpić również w intensywności tychże objawów – część kobiet odczuwa je bardzo silnie, inne są w stanie je przegapić.
Bez względu na te indywidualne predyspozycje, brak miesiączki jest podstawowym symptomem ciąży, występującym u każdej kobiety spodziewającej się dziecka. Jakie jeszcze inne objawy są charakterystyczne dla tego wyjątkowego stanu?
– Nerwowość i huśtawki nastrojów – popadanie w skrajne emocje to częsta „przypadłość” kobiet w ciąży. Odpowiedzialne za to są – oczywiście – hormony, które w tym stanie w organizmie powodują prawdziwą burzę.
– Bolesność piersi – komórki gruczołowe odpowiedzialne za produkcję pokarmu powodują powiększenie, obrzmiałość i tkliwość piersi. Charakterystyczne są także siateczki żyłek, które do tej pory były niewidoczne – to za sprawą poszerzenia naczyń krwionośnych pod wpływem zwiększonej ilości krwi.
– Brak apetytu / zwiększony apetyt – to sprawa indywidualna. Jedne z kobiet mogą od początku doświadczać „wilczego głodu” i różnych zachcianek, inne – wręcz odwrotnie. Nudności, wymioty, wrażliwość na zapachy i brak apetytu to bardzo częsta dolegliwość ciążowa, która mija – najczęściej – wraz z I trymestrem. Zdarza się jednak, że towarzyszy kobiecie przez dłuższy czas, czasem nawet do końca ciąży.
– Zmęczenie – ciąża to ogromny wysiłek dla organizmu, a zachodzące w nim zmiany są szybkie i gwałtowne. Nic więc dziwnego, że towarzyszy im ciągłe uczucie zmęczenia i senność. To typowy objaw I trymestru, z którym ciężko walczyć. Najlepiej zapewnić organizmowi to co potrzebuje – dużo odpoczywać i wysypiać się. Na szczęście w II trymestrze to uczucie zastąpi przypływ energii!
Obok tych symptomów mogą również pojawić się inne, mniej znane – podwyższona temperatura, zatkany nos, ciemne plamy na skórze czy bóle głowy. Jedno jest jednak pewne – nie ma reguły, mówiącej o tym, które objawy się pojawią i w którym momencie ciąży. To sprawa wyjątkowo indywidualna, doświadczana przez kobiety w różnym stopniu i nasileniu. Jedne będą doświadczać wszystkich, inne – nawet ich nie zauważą.
Warto również pamiętać, że wymienione objawy nie zawsze muszą zwiastować ciążę. Niekiedy są związane ze zmianami hormonalnymi czy też przeziębieniem. Warto więc dla rozwiania wątpliwości zrobić test lub udać się na wizytę do lekarza.